<!–
<!–
<!–
<!–
<!–
<!–
W szkockiej Partii Pracy wybuchła wojna domowa wokół przyszłości Anasa Sarwara i Sir Keira Starmera po klęsce w wyborach Holyrood.
Poseł z Alloa i Grangemouth Brian Leishman jako pierwszy parlamentarzysta wezwał lidera szkockiej Partii Pracy do dymisji po zeszłotygodniowych porażkach.
Ostrzegł również, że partia stoi w obliczu groźby ‘wyborczej zapomnienia’ po redukcji do zaledwie 17 MSP.
Peer Partii Pracy również ostro skrytykował kampanię wyborczą partii i wezwał pana Sarwara, aby ‘nauczył się na swoich błędach’.
Szereg posłów szkockiej Partii Pracy również domaga się dymisji Sir Keira, dołączając do wielu swoich kolegów na południu, pomimo jego zapewnienia, że ma zamiar pozostać na stanowisku.
Pan Leishman powiedział, że pan Sarwar i jego zastępca Jackie Baillie powinni ‘absolutnie’ obydwaj ustąpić.
Mówił w BBC Radio Scotland: ‘Mowa o narodowej fali, nie zrozum mnie źle, Keir Starmer regularnie pojawiał się na naszych progach, była narodowa fala przeciwko Starmerowi.
‘Ale jeśli chcesz zasłużyć na to, że przechodzisz od dwóch posłów Partii Pracy Szkocji w wyborach ogólnych do 37, musisz powiedzieć, że była to narodowa fala. Anas i Jackie nie mogą zabrać za to zasług, ale patrz na nas, którzy zostaliśmy zredukowani do 17 MSP i nie powinni przyznać się do tego i nie ponieść odpowiedzialności.'
Pod ostrzałem: Anas Sarwar i Jackie Baillie podczas przedstawienia manifestu Partii Pracy
Stwierdził, że strategia wyborcza ‘nie istniała’ i dodał: ‘Jeśli Partia Pracy Szkocji nie powróci do swoich radykalnych wartości i faktycznie zacznie oferować coś innego dla Szkotów, którzy tego potrzebują, stoi przed nami wyborcze zapomnienie.'
Pan Leishman dodał: ‘Musimy odejść od kultu osobowości i spojrzeć naprawdę na politykę i działania polityczne, które naprawdę zmienią życie ludzi.'
Pan Sarwar przyjął â€˜część odpowiedzialności’, ale obarczył za najgorsze wyniki Partii Pracy w historii wyborów Holyrood ‘narodową falę’ w całym Zjednoczonym Królestwie. Wcześniej w tym roku domagał się dymisji Sir Keira w związku z aferą Petera Mandelsona.
Sir Keir powiedział, że rozmawiał z panem Sarwarem w weekend, ale odmówił ujawnienia szczegółów rozmowy.
Peer Partii Pracy Lord George Foulkes powiedział Mailowi, że dymisja pana Sarwara ‘nie jest rozwiązaniem’.
Powiedział: ‘Uważałem, że występ Anasa w kampanii był dobry, byłem na wieczorze przedwyborczym i był bardzo dobry i dobrze odpowiadał na pytania. Mój jedyny zarzut był taki, że nie mieliśmy wystarczająco śmiałego manifestu. Chciałem zobaczyć o wiele odważniejsze rzeczy.'
O wypowiedzi pana Sarwara apelującej o dymisję premiera powiedział: ‘Jednym błędem było atakowanie Keira Starmera, ponieważ to sugerowało, że te wybory dotyczyły tego, co działo się w Westminsterze, zamiast zastąpić SNP, i nie powinien tego zrobić.
‘Ale nie sądzę, że zmiana go teraz koniecznie pomoże, myślę, że musi wyciągnąć wnioski ze swoich błędów.'
Były posłanka Partii Pracy Neil Findlay również obwiniła szkockie przywództwo Partii Pracy za ten wynik.
Powiedział: ‘Sarwar i Baillie byli splecieni z Starmerem aż do momentu, gdy katastrofa stała się oczywista. Mieli pełną kontrolę nad partią, rekordowy budżet i wybierali swoich ulubionych kandydatów — powinni ponieść konsekwencje.'
Pisząc wczoraj w Daily Record, pan Sarwar powiedział: ‘W nadchodzące dni, tygodnie i miesiące Partia Pracy w Szkocji i na całym Wielkim Brytania musi poważnie zastanowić się nad tym wynikiem. Musimy słuchać. Musimy wyciągnąć wnioski.
‘Musimy zrozumieć nie tylko, gdzie zawiedliśmy, ale dlaczego. Musimy wysłuchać tego, co mówią nam wyborcy, nawet jeśli komunikat jest niewygodny.'
Tymczasem posłanka Partii Pracy Paul Sweeney powiedział BBC, że powinien być ‘zgody w jaki sposób’ określany będzie warunek wywołania kolejnego referendum niepodległości. Powiedział: ‘Musimy wyjść poza tę paraliżę, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie polityki ponownie w Szkocji, więc może to musi zostać rozwiązane w jakiejś konwencji.'
Natomiast zastępca lidera szkockich konserwatystów Rachael Hamilton powiedziała: ‘Kiedy Partia Pracy nauczy się przestać ulegać niekończącym próbom SNP rozbicia Zjednoczonego Królestwa?'





