Zdjęcie: https://agerpres.ro/politic
Prezydent Rumunii Nicușor Dan, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ogłosił decyzję o zamknięciu Konsulatu Generalnego Rosji w Konstancyi i wydaleniu konsula, informuje portal Digi24.
„W nocy doszło do poważnego incydentu, w wyniku którego dwaj obywatele zostali ranni, za co pełną odpowiedzialność ponosi Rosja. Konsul Generalny Rosji w Konstancyi został ogłoszony persona non grata, a konsulat w Konstancyi zostanie zamknięty” – cytuje prezesa Digi24.
Posiedzenie rady odbyło się po tym, jak rosyjski dron uderzył w budynek mieszkalny w Galati, powodując eksplozję i pożar w mieszkaniu na 10. piętrze budynku.
Stwierdził również, że „mieliśmy do czynienia z rosyjskim dronem Geran-2, który przeleciał z Rosji”. „Znamy trajektorię, znamy miejsce, gdzie przelatywał przez Ukrainę, znamy miejsce, gdzie wszedł na terytorium Rumunii, będąc częścią roju 43 rosyjskich dronów, z których tylko jeden dotarł na terytorium rumuńskie” – podkreślił prezydent Rumunii. Dan podziękował partnerom za solidarność „wyrażoną zarówno indywidualnie, jak i w ramach formatów wielostronnych, partnerom z Unii Europejskiej, partnerom z NATO.”
„Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego omawialiśmy również kwestie obrony cywilnej. W nocy reakcja była bardzo szybka, a minister spraw wewnętrznych poinformował nas o podjętych już środkach na cały potencjalnie dotknięty obszar, zwiększając liczbę personelu i środków. Z tej strony jesteśmy przygotowani” – dodał szef rumuńskiego państwa.
Jak wcześniej zgłosił Dan, rozmawiał o incydencie w Galati z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte, który nazwał go „najpoważniejszym incydentem bezpieczeństwa, jaki zdarzył się na terytorium rumuńskim od początku wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie.” Z kolei Rutte wyraził „absolutną solidarność” Sojuszu z Rumunią i potwierdził, że NATO jest „gotowe bronić każdego cala terytorium sojuszniczego.”
<p.Pełniący obowiązki premiera Rumunii Ilie Bolojan wcześniej poinformował, że w odpowiedzi na uderzenie rosyjskiego drona w wysoki budynek w mieście Galati w nocy z 29 maja, oficjalny Bukareszt rozważa nałożenie sankcji na rosyjskich dyplomatów.



