Oleksandr Usyk zrezygnował z mistrzostw świata wagi ciężkiej „aby samemu zdecydować” o ostatnim rozdziale swojej kariery. WBC ogłosiła, że Agit Kabayel zostanie nowym mistrzem wagi ciężkiej, podczas gdy IBF i WBA mają jeszcze zdecydować, co dalej z ich nowo zwakowalizowanymi pasami. Kabeyel był posiadaczem tymczasowego tytułu WBC, co czyniło go obowiązkowym pretendentem i następną osobą w kolejce do walki z Usykiem o pełne mistrzostwo. Prezydent WBC, Mauricio Sulaiman, powiedział: „Właśnie zakończyłem niesamowicie delikatną wideokonferencję z Agitem Kabayelem, George’em Warrenem, Spencerem Brownem i niektórymi członkami zarządu WBC, którzy potwierdzili, że Agit jest mistrzem WBC wagi ciężkiej świata zgodnie z decyzją zarządu WBC”. Gratulacje, mistrzu!
Usyk był niekwestionowanym mistrzem świata wagi junior ciężkiej i dwukrotnie wagi ciężkiej, wciąż pozostaje niepokonany jako zawodowy bokser. Aby zachować swój tytuł WBC, WBA i IBF wagi ciężkiej, Usyk musiał stawić czoło wielu obowiązkowym pretendentom. Jednak chce walczyć tylko raz jeszcze w swojej karierze i zrezygnował z pasów, aby mógł sam wyznaczyć kurs swojej emerytury. „Teraz chce decydować sam, jak będzie wyglądał ostatni rozdział jego kariery, zamiast pozwalać okolicznościom lub obowiązkowym obronom tytułów podejmować tę decyzję za niego” – powiedział Sergey Lapin, CEO firmy promocyjnej Usyka Ready To Fight Sky Sports. „Oleksander już prawie osiągnął wszystko, co można osiągnąć w boksie. Już zapewnił sobie miejsce w historii jako niekwestionowany mistrz w dwóch kategoriach wagowych” – stwierdził Lapin. „Wolimy iść krok po kroku. Obecnie naszym pełnym skupieniem jest kolejne wyzwanie. Kiedy Oleksander poczuje, że nadszedł czas, sam podejmie tę decyzję. Zasłużył na prawo decydowania, kiedy i jak zamknąć ten rozdział”. Obejrzyj walkę Edwina De Los Santosa z Jose Valenzuelą na żywo na Sky Sports od godziny 21:30 w niedzielę.







