Regionalna Rada Obrony postanowiła uruchomić obowiązkową ewakuację z 12 osad przygranicznych w czterech gminach począwszy od 1 lipca, na wniosek wojskowych – poinformował szef Administracji Państwowej Obwodu Czernihowskiego Wiaczesław Czaus.
Według jego wpisu na Telegramie, decyzja dotyczy osad w hromadzie Koriukivka: Prybyn, Shyshkivka i Rudnia; w gminie Horodnia: Lemeshivka i Moshchenka; w gminie Nowhorod-Siewierski: Worobiwka, Kamin, Kamianska Sloboda, Karabany i Czaikyne; w gminie Semenivka: Hazoprovidne i Oleksandrivка.
„Cztery osady przygraniczne, gdzie została ogłoszona obowiązkowa ewakuacja zima, zostają objęte tą samą decyzją. Mieszkańcy, którzy chcieli opuścić swoje domy, już to zrobili, a pozostali podpisali oświadczenia. Dotyczy to osiedli: Hirske w gminie Snovsk; Berylivka w gminie Horodnia; Buchky, Hremyach i Budo-Vorobivska w gminie Nowhorod-Siewierski; Kostobobriv i Zalizny Mist w gminie Semenivka” – poinformował Czaus.
Podkreślił, że według danych z gmin i administracji rejonowych, około tysiąca mieszkańców nadal pozostaje w tych osadach. Wśród nich jest 120 dzieci.
Czaus zaakcentował, że ewakuacja musi zostać zakończona w ciągu dwóch miesięcy.





