Strona główna Aktualności Oficjalne dziecko z podejrzanym o zaniedbanie w wyniku śmierci dziecka

Oficjalne dziecko z podejrzanym o zaniedbanie w wyniku śmierci dziecka

16
0

Prokuratorzy nieletnich poinformowali szefa departamentu ds. zapobiegania i ochrony praw dziecka służb dziecięcych Rady Miejskiej w Brovarach o podejrzeniu zaniedbania urzędowego, które doprowadziło do śmierci osoby – powiedział Urząd Prokuratora Generalnego Ukrainy.

„Bazą do śledztwa była tragiczna śmierć dwuletniego chłopca w Brovarach w tym wiosennym sezonie. Wieczorem 23 kwietnia dziecko zachorowało. Pomimo konieczności natychmiastowej pomocy lekarskiej matka nie zwróciła się do lekarzy i nie podjęła żadnych działań w celu uratowania syna. Następnie chłopiec zmarł” – podaje raport na kanale Telegram kancelarii prokuratora.

Według prokuratury kobieta próbowała ukryć śmierć dziecka, umieściła ciało w pudle i ukryła je w szafie. Strażnicy prawa odkryli ciało dziecka po tym, jak skontaktowała się z nimi babcia. Kobieta została poinformowana o podejrzeniu zgodnie z art. 135. i 166. Kodeksu Karnego Ukrainy (umyślne zaniechanie wykonywania obowiązków w zakresie opieki nad dzieckiem lub osobą pod opieką), obecnie przebywa w areszcie.

W trakcie dalszego śledztwa ustalono, że dwa miesiące przed śmiercią chłopca służby dziecięce otrzymały informacje o niewłaściwym wypełnieniu obowiązków rodzicielskich przez matkę, w tym nadużycie alkoholu oraz potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci.

W trakcie weryfikacji te okoliczności potwierdzono. Specjaliści ustalili, że rodzina znajdowała się w trudnych warunkach życiowych i wymagała wsparcia społecznego.

Jednocześnie urzędnik odpowiedzialny za organizowanie pracy w zakresie ochrony praw dziecka nie zapewnił podjęcia pilnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa nieletnich, nie zainicjował procedury ich usunięcia z niebezpiecznego środowiska i nie zapewnił właściwej reakcji na zidentyfikowane ryzyko.

W rezultacie dzieci nadal żyły w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Zaniedbanie urzędowe, które doprowadziło do śmierci osoby, kwalifikowane jest zgodnie z art. 367 Kodeksu Karnego Ukrainy i zagrożone jest karą pozbawienia wolności na okres od pięciu do ośmiu lat.