Strona główna Aktualności Niedobór żywności w okupowanym Rubieżne: Rosja blokuje dostawy dla cywilów, obwiniając drony

Niedobór żywności w okupowanym Rubieżne: Rosja blokuje dostawy dla cywilów, obwiniając drony

16
0

Siły okupacyjne Rosji celowo spowodowały braki żywności w okupowanym Rubiżnym, ograniczając dostawy cywilne do miasta obwodu ługańskiego, nawet gdy konwoje zaopatrzenia wojskowego nadal płyną – poinformował szef Administracji Wojskowej obwodu ługańskiego 8 czerwca.

Półki w sklepach miasta szybko się opróżniają, powiedział Kharchenko. Rosyjska propaganda obwinia przerwaną łączność transportową, przywołując rzekome zagrożenie dronem. Jednak okupanci nie mieli trudności z utrzymaniem własnych dróg logistycznych do uzupełniania jednostek wojskowych stacjonujących w całym regionie, zauważył.

„Oni muszą uczynić kolejną ofiarę dla rosyjskiej telewizji spośród mieszkańców. Wybrali Rubiżne” – gubernator ługański Oleksii Kharchenko.

Miasto stało się rekwizytem propagandy

Oficjalny oskarżył Rosję o uzbrojenie głodu dla kamer telewizyjnych. Powiedział, że okupanci zamierzają nagrać puste półki i głodnych mieszkańców, a następnie transmitować nagrania dla rosyjskiej publiczności jako dowód cierpień, które sami wywołali.

Przed pełną inwazją Rosji, Rubiżne było domem dla ponad 55 000 osób. Siły rosyjskie zajęły miasto w maju 2022 roku po tygodniach niszczycielskiej walki miejskiej, podczas której oddawały nawet do 1 500 pocisków dziennie – relacjonował Quentin Sommerville z BBC z linii frontu. Obecna liczba mieszkańców miasta jest nieznana, ale ci, którzy pozostali, przeżywają cztery lata okupacji bez niezawodnych usług komunalnych, komunikacji lub publicznych.

W sąsiadującym Sievierodoniecku warunki pogorszyły się do tego stopnia, że mieszkańcy teraz kształtują trawę we własnych dzielnicach i sprzątają obszary wspólne sami – przyznał Kharchenko – co jest dowodem na to, że władze okupacyjne Rosji nie zapewniają podstawowych usług komunalnych nawet w miastach, które twierdzą, że „wyzwolili”.

Wytwarzanie sztucznego braku żywności w okupowanym Rubiżnym wpisuje się w udokumentowany wzorzec Rosji używającej głodu jako broni przeciwko uwięzionym za linią frontu cywilom ukraińskim.

W Oleshkach, mieście na pierwszej linii w okupowanym obwodzie chersońskim, około 2 000 cywilów odcięto od jedzenia, leków i czystej wody przez miesiąc. „Jeśli sytuacja się nie poprawi, ludzie zginą tam z głodu. Ponieważ nie ma wyjścia, nie ma też dostaw żywności” – powiedział uciekinier z Oleshkach w rozmowie z Kyiv Independent. Siły rosyjskie zaminowały drogi dostępu, zniszczyły infrastrukturę wodną tamy Kachowskiej i rozmieściły drony FPV, które mieszkańcy opisują jako prowadzące ataki „polowania na ludzi” – tropiących wszystkich, którzy wychodzą na zewnątrz. Ludzie tam polują na gołębie i dzikie kaczki za pomocą łysek wędkarskich, sadzą warzywa w lejach po bombach i chowają swoich zmarłych w taczce, ponieważ nie ma trumien ani transportu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w maju zwróciło się do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z apelem o to, co nazwało „poważnym kryzysem humanitarnym” w rosyjsko-okupowanym obwodzie chersońskim. Rosja odrzuciła wezwania do otwarcia korytarza humanitarnego.

W Nowej Kachowce, powyżej Oleshkek, większość terenów przybrzeżnych została opuszczona. Ci, którzy tam jeszcze mieszkają, zamieszkują odległe wieżowce mikrodzielnicy bez funkcjonującego szpitala i minimalnej rosyjskiej obecności administracyjnej, rządzonej zdalnie z Heniczeku, około 130 kilometrów stąd.

Brak żywności w Rubiżnym pokrywa się także z szerszym ograniczeniem ruchu cywilnego
przez obszary okupowane. 6 czerwca władze okupacyjne zamknęły ruch autobusów i samochodów prywatnych na głównych arteriach, łącząc dwa tygodnie zerwania korytarzy lądowych, które dodatkowo izolują okupowane społeczności.

Głodowanie jako zaplanowana polityka

Międzynarodowi śledczy praw człowieka zgromadzili dowody, że Rosja planowała użyć głodu jako broni przed inwazją 2022 roku. Raport Global Rights Compliance wykazał, że rosyjski kontrahent obronny zakupił ciężarówki do transportu zbóż i statki do przewozu ładunków sypkich w grudniu 2021 roku – dwa miesiące przed rozpoczęciem inwazji. Dowody zostały przedstawione Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu na to, co mogłoby stać si…

(Pełne tłumaczenie dostępne na życzenie)