Thomas Partey został odmówiony wjazdu do Kanady przed otwarciem Mistrzostw Świata Ghany z Panamą w czwartek – ale będzie mógł zmierzyć się z Anglią.
FIFA potwierdziła, że Partey nie mógł podróżować z bazy swojej drużyny w USA w Bostonie do Toronto razem z resztą kolegów z zespołu, ponieważ jego wniosek o wizę „został odrzucony przez rząd Kanady”.
Były pomocnik Arsenalu, który obecnie gra w hiszpańskim Villarreal, stoi przed zarzutami gwałtu i napaści seksualnych podniesionymi przez cztery różne kobiety, które oskarżają go o incydenty między 2020 a 2022 rokiem. Jego proces sądowy rozpocznie się w czerwcu 2027 roku. Partey neguje zarzuty.
Partey jest na wolności za kaucją podczas procesu sądowego, z warunkiem, że nie kontaktuje się z domniemanymi ofiarami.
W chwili obecnej Partey, który ma 32 lata, jest dostępny do gry przeciwko Anglii w drugim meczu fazy grupowej Ghany, który odbędzie się w Bostonie we wtorek, 23 czerwca. Ostatni mecz grupowy Ghany jest planowany w Filadelfii 27 czerwca z Chorwacją.
FIFA powiedziała: „FIFA nie uczestniczy w procesach imigracyjnych krajów gospodarzy, w tym w rozstrzyganiu wiz. Jak w przypadku poprzednich wydarzeń FIFA, ostatecznie to rząd gospodarza decyduje, kto otrzymuje wizę i jest wpuszczony do kraju.”
Sky Sports News skontaktował się z kanadyjskim Ministerstwem Imigracji, Uchodźstwa i Obywatelstwa (IRCC) oraz Federacją Piłkarską Ghany (FA) w celu uzyskania komentarza.
W oświadczeniu dla Sky Sports News biuro Amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic (CBP) powiedziało: „3 czerwca 2026 r. urzędnicy CBP zbadali i przyjęli Ghańczyka, Thomasa Parteya, do Stanów Zjednoczonych.
„Stany Zjednoczone są świadome trwającego procesu sądowego pana Parteya, jednak w tym czasie nie został on skazany za przestępstwo i został wpuszczony do Stanów Zjednoczonych po otrzymaniu wizy. Wszyscy podróżujący do Stanów Zjednoczonych, w tym sportowcy, trenerzy i personel, podlegają kontroli CBP.
„Decyzje o dopuszczalności są podejmowane indywidualnie, korzystając z informacji policyjnych, dotyczących bezpieczeństwa narodowego i imigracji dostępnych w momencie kontroli. Urzędnicy CBP mają prawo przesłuchiwać podróżnych, przeprowadzać kontrole i decydować o dopuszczalności zgodnie z prawem USA. CBP kieruje ewentualne pytania na temat odmowy jego wjazdu do Kanady do Kanady.”
Oskarżenia przeciwko Parteyowi
Partey, który opuścił Arsenal na rzecz Villarreal w czerwcu 2025 roku, został oskarżony w lipcu 2025 roku o pięć zarzutów gwałtu i jedno oskarżenie o napaść seksualną, sięgające do 2021 i 2022 roku.
W lutym tego roku ogłoszono, że Partey został oskarżony o dwa dodatkowe zarzuty gwałtu datowane na grudzień 2020 roku.
Piłkarz był wcześniej przedstawiony na sali sądowej, gdzie zaprzeczył winie we wszystkich zarzutach – siedmiu zarzutach gwałtu i jednym zarzutem napaści seksualnej.
Pomocnik, który wcześniej mieszkał w Potters Bar w Hertfordshire, dołączył do Arsenalu z Atletico Madryt w 2020 roku w ramach transferu wartego około 45 milionów funtów.
Następne posiedzenie w jego sprawie zostało wyznaczone na 2 października 2026 roku, a proces sądowy ma rozpocząć się 8 czerwca 2027 roku.





