Zdjęcie: https://t.me/V_Zelenskiy_official
Przewodnicząca Rady Ministrów Ukrainy Julia Svyrydenko ogłosiła, że rząd Ukrainy rozdzielił 6,6 mld UAH między regiony, aby zapłacić wyższe pensje nauczycielom i pracownikom socjalnym.
„Fundusze zostały rozdzielone między 24 budżety regionalne. Każdy region otrzymał kwotę obliczoną indywidualnie – w zależności od potrzeb podwyżek pensji i możliwości lokalnych budżetów do samodzielnego pokrycia tych wydatków” – napisała Svyrydenko na Telegramie w środę.
Zgodnie z informacjami szefa rządu, im mniejszych dochodów własnych ma dany region, tym większy udział wydatków pokrywa państwo.
„Dla budżetów hromad terytorialnych i regionów, w których trwają lub są możliwe działania bojowe, państwo pokrywa 80% koniecznych wydatków na podwyżki pensji. Dla lokalnych budżetów, które wykazują niewystarczającą zdolność, to od 50% do 80%” – powiedziała Svyrydenko.
Jak podano, począwszy od 1 stycznia 2026 roku nauczyciele wszystkich specjalności, pedagodzy, asystenci pedagogiczni, organizatorzy edukacji, psycholodzy praktyczni, nauczyciele edukacji pozalekcyjnej i inni pracownicy pedagogiczni przedszkoli, szkół ogólnokształcących, edukacji pozalekcyjnej i zawodowych otrzymali podwyżkę wynagrodzenia o 30%. 21 stycznia Ministerstwo Edukacji oświadczyło, że nowy model wynagrodzeń dla pracowników pedagogicznych i naukowo-pedagogicznych ma wejść w życie 1 września 2026 roku.



