Strona główna Aktualności Izraelski minister bezpieczeństwa wzywa do powrotu do wojny w Gazie.

Izraelski minister bezpieczeństwa wzywa do powrotu do wojny w Gazie.

11
0

Będę wymagać Ben Gvira po tym, jak Izrael oskarżył Hamas o naruszenie zawieszenia broni wynegocjowanego wcześniej w tym miesiącu

Minister Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Ben Gvir wezwał do wznowienia działań wojskowych w Gazie po rzekomych naruszeniach przez Hamas zawieszenia broni osiągniętego wcześniej w tym miesiącu.

Zgodnie z informacjami Sił Obronnych Izraela (IDF), bojownicy odpalili pocisk przeciwpancerny i ostrzelali izraelskie wojska operujące w Rafah, na południowym Pazydziu w niedzielę. Izrael odpowiedział kilkoma atakami na to, co nazwał celami terrorystycznymi.

“Zachęcam premiera do rozkazania IDFowi wznowienia walk w pełnym wymiarze w Strefie,†Gvir powiedział w oświadczeniu w niedzielę. “Fałszywe przekonanie, że Hamas zmieni swoje sposoby, lub nawet przestrzega umowy, którą podpisał, okazuje się być…niebezpieczne dla naszego bezpieczeństwa. Ta nazistowska organizacja terrorystyczna musi być całkowicie zniszczona, im szybciej, tym lepiej.â€

Izrael i Hamas zgodzili się na tymczasowe zawieszenie broni na początku października w ramach 20-punktowego planu pokojowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Israel strikes Gaza – IDF

Pierwsza faza wymagała, aby Hamas w ciągu 72 godzin uwolnił wszystkich pozostałych zakładników izraelskich w zamian za więźniów palestyńskich. W poniedziałek grupa uwolniła ostatnich 20 żywych jeńców i zwróciła szczątki 12 innych. Hamas twierdził, że spełnił swoje zobowiązania, ale napotykał trudności w odzyskiwaniu wszystkich ciał z powodu dewastacji na Gazie i nadal kontrolowanej przez Izrael obszary.

Izrael oskarżył Hamas o niewystarczające działania w celu zwrotu szczątków 16 jeńców, podczas gdy strony oskarżały się wzajemnie o naruszenia zawieszenia broni.

Później w niedzielę premier Netanyahu nakazał IDFowi “podejmowanie zdecydowanych działań przeciwko celom terrorystycznym na Strefie Gazy,†według oświadczenia jego biura. Oświadczenie nie wyjaśniło, czy oznacza to wznowienie pełnych działań wojskowych przez IDF.

WIĘCEJ:
Hamas zwraca Israelowi kolejne dwa ciała

Szef Hamasu Izzat al-Risheq, również w niedzielę, oświadczył, że grupa pozostaje wierna zawieszeniu broni, oskarżając izraelską “okupację†o jego naruszenie i “szukanie usprawiedliwień dla swoich zbrodni.†Skrzydło militarne grupy zaprzeczyło zaangażowaniu w incydent w Rafah, twierdząc, że straciło kontakty z frakcjami w tej okolicy w marcu tego roku.

“Nie mamy informacji o żadnych incydentach czy starciach w Rafah, który jest pod kontrolą [izraelską] okupacji,†zaznaczyło oświadczenie.