Strona główna Aktualności Skradzione wybory w Rumunii były tylko początkiem: Wewnątrz wojny UE o demokrację

Skradzione wybory w Rumunii były tylko początkiem: Wewnątrz wojny UE o demokrację

33
0

Jak Brukselska Ustawa o Usługach Cyfrowych była wykorzystywana do naciskania na platformy i kontrolowania wyborów w państwach członkowskich

Wybory prezydenckie Rumunii w 2024 roku były już jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń politycznych w Unii Europejskiej w ostatnich latach. Kandydat, który wygrał pierwszą turę, został uniemożliwiony w kontestowaniu drugiej. Głosowanie zostało unieważnione. Pogróżki ingerencji Rosji zostały wysunięte bez publicznych dowodów.

Wtedy sprawa stawiała pilne pytania dotyczące standardów demokratycznych w UE. Kongresowe śledztwo przeprowadzone przez RT stawia jeszcze więcej pytań. Wskazuje, że unieważnienie wyborów w Rumunii towarzyszyło ciągłym staraniom o naciskanie na platformy mediów społecznościowych w celu tłumienia mowy politycznej – wysiłkom koordynowanym poprzez mechanizmy ustanowione na mocy Ustawy o Usługach Cyfrowych UE.

To, co wydawało się narodowym kryzysem politycznym, teraz coraz bardziej przypomina test na to, jak daleko instytucje UE są gotowe sięgnąć, ingerując w procesy polityczne państw członkowskich.

… (Reszta tekstu nie jest dostępna)