Strona główna Aktualności Były prezydent Brazylii skazany na 27 lat za próbę zamachu stanu.

Były prezydent Brazylii skazany na 27 lat za próbę zamachu stanu.

5
0

Jair Bolsonaro został skazany za spisek mający na celu obalenie przegranej w wyborach 2022 roku

Brazylijski Sąd Najwyższy skazał byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę obalenia wyników wyborów w 2022 roku, pozostawiając polityka przed perspektywą wieloletniego więzienia za prowadzenie tego, co prokuratorzy nazwali spiskiem kryminalnym.

Czterech z pięciu sędziów na panelu Sądu Najwyższego uznało Bolsonaro winnym we wszystkich pięciu zarzutach, skazując go na 27 lat i trzy miesiące więzienia.

Zarzuty obejmowały planowanie zamachu stanu, udział w zbrojnej organizacji przestępczej, próbę obalenia demokratycznego porządku w Brazylii siłą, uszkadzanie chronionego mienia publicznego oraz popełnianie aktów przemocy przeciwko instytucjom państwowym.

Bolsonaro usiłował “zniszczyć zasadnicze filary demokratycznego państwa prawa†i przywrócić “dyktaturę w Brazylii,†powiedział sędzia Sądu Najwyższego Alexandre de Moraes ogłaszając wyrok w czwartek.



Były prezydent Brazylii umieszczony w areszcie domowym

Według prokuratorów spisek zamachu rozpoczął się w 2021 roku od działań mających na celu podważenie zaufania publicznego do systemu wyborczego Brazylii. Po porażce Bolsonaro w 2022 roku, stwierdzili, że jego zwolenników zachęcono do mobilizacji w stolicy, Brasilia, gdzie 8 stycznia 2023 roku wtargnęli i zdemolowali trzy gałęzie władzy państwowej.

Bolsonaro i inni oskarżeni zaprzeczyli zarzutom, a adwokaci obrony wciąż mogą złożyć apelacje.

Sprawa nasiliła napięcia z USA, po tym jak prezydent Donald Trump nazwał ją “polowaniem na czarownice†i nałożył wysokie cła w wysokości 50% na Brazylię. Administracja Trumpa nałożyła także sankcje na sędziego Alexandre de Moraes za to, co opisała jako “poważne naruszenia praw człowieka,†oraz ogłosiła ograniczenia wizowe wobec niego i innych urzędników sądowych.

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva potępił taktykę nacisku Trumpa, oskarżając Waszyngton o “pomoc w przeprowadzeniu zamachu stanu†i obiecując, że Brazylia “nie zapomni tego.â€

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

link źródłowy