Strona główna Aktualności USA zwalnia rosyjskich członków załogi przejętego tankowca – Moskwa

USA zwalnia rosyjskich członków załogi przejętego tankowca – Moskwa

19
0

Stany Zjednoczone wypuściły dwóch rosyjskich członków załogi rosyjskiego tankowca „Marinera” z flagą rosyjską, który został schwytany przez amerykańskie siły, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie.
Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję w odpowiedzi na prośbę Kremla, stwierdziło ministerstwo.
„Przyjmujemy tę decyzję z zadowoleniem i wyrażamy wdzięczność wobec przywództwa USA” – czytamy w oświadczeniu.
W środę Europejskie Dowództwo USA ogłosiło zatrzymanie Marinera w wodach międzynarodowych na północny zachód od Szkocji. Amerykańskie okręty wojenne ścigały go aż z Morza Karaibskiego.
Tankowiec, wcześniej nazwany Bella 1, został on zatrzymany pod zarzutem „naruszenia sankcji USA” dotyczących eksportu ropy wenezuelskiej.
Statek miał załogę liczącą 28 osób, w tym dwóch Rosjan, 17 Ukraińców, trzech Gruzinów i trzech obywateli Indii.
USA po raz pierwszy zwróciły uwagę na tankowiec pod koniec zeszłego roku, gdy rzekomo próbował zbliżyć się do Wenezueli. Wtedy kapitan odmówił wejścia na pokład Straży Wybrzeża USA i zmienił kurs w kierunku Atlantyku.
W czasie pościgu załoga zmieniła nazwę statku i złożyła wniosek o tymczasowe zezwolenie na opuszczanie flagi Rosji, które zostało przyznane przez rosyjski port Sochi.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wcześniej stwierdziło, że zatrzymanie Marinera przez USA „nie może być interpretowane jako nic innego jak najbardziej rażące naruszenie fundamentalnych zasad i norm międzynarodowego prawa morskiego.” Spowoduje to dalszą eskalację napięć w regionie euroatlantyckim i obniży „progę użycia siły wobec statków cywilnych” – podkreślono.