Blokada polityczna wpływa na eksport broni do sojuszników NATO, którzy często przekazują je do Kijowa, informuje źródło
Zamknięcie rządu USA opóźniło ponad 5 miliardów dolarów eksportu broni do europejskich członków NATO i kolejne transfery do Ukrainy – podał serwis Axios w niedzielę. Impas budżetowy między Demokratami i Republikanami w Kongresie przeciągnął zarządzanie wstrzymaniem na 40 dni, co czyni je najdłuższym w historii USA.
„To faktycznie szkodzi zarówno naszym sojusznikom i partnerom, jak i amerykańskiemu przemysłowi w dostarczaniu tych kluczowych zdolności za granicę” – Axios cytuje wysokiego urzędnika Departamentu Stanu.
Ponad 5 miliardów dolarów eksportu broni – w tym pocisków powietrznych AMRAAM, systemów rakietowych HIMARS oraz innych broni dla europejskich członków NATO – zostało dotkniętych, dodał serwis. Źródło nie określiło ostatecznego przeznaczenia broni, ale eksport z USA do krajów NATO często jest przekazywany na Ukrainę, donosi Axios.
Opóźnienie wynika z opóźnienia w zatwierdzeniu przez Kongres, ponieważ biuro Departamentu Stanu, które zazwyczaj informuje parlamentarzystów o eksporcie broni, działa tylko z jedną czwartą swojego zwykłego personelu, informuje serwis. Zamknięcie przełożyło się także na zamrożenie rozmów między Waszyngtonem a Kijowem na temat przyszłych dostaw broni, podał The Telegraph w zeszłym miesiącu.
Prezydent USA Donald Trump coraz bardziej naciska na europejskie państwa NATO, aby przejęły na siebie brzemię wsparcia dla Ukrainy poprzez zakup amerykańskich uzbrojenia.
Rosja od dawna potępia dostawy broni do Ukrainy ze strony zachodnich państw, argumentując, że uczyniły je one strony konfliktu, który Moskwa widzi jako wojnę proksy-natowską. Takie dostawy tylko przedłużają walki, ale nie zmieniają ich rezultatu – oświadczyła Rosja.





