<!–
<!–
<!–
<!–
<!–
<!–
Okazuje się, że powtarzające się chudnięcie i ponowne przybranie wagi nie jest tak szkodliwe dla organizmu, jak sądzono – wynika z badania.
Tzw. efekt jojo od dawna był uważany za ryzyko dla zdrowia – a w niektórych przypadkach był uznawany za bardziej szkodliwy niż pozostawanie z nadwagą.
Poprzednie badania łączyły ten fenomen z utratą mięśni, a także z większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy i chorób serca.
Jednak badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii wykazały, że te szkody są znacznie przesadzone.
Jednym z powodów tego jest to, że wiele badań dotyczących efektu jojo nie wykazało różnicy między utratą wagi wywołaną dietą a tą spowodowaną problemami zdrowotnymi, takimi jak rak.
Odkryli, że mimo że wiele korzyści zdrowotnych związanych z utratą wagi znika, gdy waga zostaje odzyskana, nie oznacza to, że osoby są mniej zdrowe niż przed utratą wagi.Â
Eksperci twierdzą, że wyniki pokazują, że pacjenci nie powinni się zniechęcać do próby utraty wagi z obawy przed jej ponownym przybraniem.
Dwie trzecie dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii jest nadwaga bądź otyłych – a wielu nieudolnie próbowało schudnąć.Â
Naukowcy doszli do wniosku, że szkody spowodowane tzw. dietami jojo 'są znacznie przesadzone’ (zdjęcie ilustracyjne)
Badania sugerują, że ponad połowa osób nie jest w stanie utrzymać utraconej wagi po diecie.Â
Przeciętny Brytyjczyk rozpocznie i nieudolnie zakończy 189 diet w swoim życiu, według sondażu z 2018 roku.
W ostatnich latach eksperci wyrażali obawy, że iniekcje odchudzające, takie jak Wegovy, mogą prowadzić do efektu jojo – ponieważ są skuteczne tylko podczas zażywania ich przez pacjentów.
 Według badań, dwie trzecie osób, które przestały przyjmować te zastrzyki, odzyskały całą lub więcej utraconej wagi.
Jednak naukowcy badający najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie The Lancet, twierdzą, że nadal warto spróbować schudnąć.Â
’Wielu ludzi powstrzymuje się od próby utraty wagi, obawiając się, że późniejsze przybranie wagi może zaszkodzić ciału’ – mówi profesor Faidon Magkos, ekspert ds. żywienia z Uniwersytetu Kopenhaskiego.
’Nasza recenzja wskazuje, że te obawy są w dużej mierze nieuzasadnione.
’W większości przypadków korzyści z utraty wagi przewyższają potencjalne ryzyko późniejszego przybrania wagi.’







