Strona główna Aktualności Udział nielegalnego handlu tytoniem na Ukrainie rośnie do 19,8% w kwietniu –...

Udział nielegalnego handlu tytoniem na Ukrainie rośnie do 19,8% w kwietniu – badanie Kantar.

10
0

Ogólny poziom handlu nielegalnym tytoniem na Ukrainie wzrósł do 19,8% w kwietniu 2026 r. z 17,6% na początku roku, według wyników drugiej fali projektu „Monitorowanie Nielegalnego Handlu Produktami Tytoniowymi na Ukrainie”, przeprowadzonego przez Kantar Ukraine w imieniu wiodących producentów w branży.

Według danych opublikowanych na swojej stronie internetowej, niemal jedna z pięciu paczek papierosów na ukraińskim rynku jest nielegalna. Analitycy obliczyli, że przy tym poziomie czarnego rynku, roczne straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków wynoszą 33,3 mld UAH.

„Głównym czynnikiem napędzającym ten wzrost był wzrost wolumenu produktów podrabianych, w szczególności papierosów z podrobionymi znaczkami akcyzy. Jednocześnie wolumen produktów oznaczonych jako „Duty Free” lub przeznaczonych na eksport, ale nielegalnie sprzedawanych na Ukrainie, pozostał stabilny od początku roku, chociaż przewyższa dane za 2025 rok” – powiedział raport.

Według wyników badania, 38% całkowitego wolumenu produktów podrabianych stanowią papierosy od lokalnych producentów z podrobionymi znaczkami akcyzy. Głównym producentem takich produktów, na podstawie oznaczenia na opakowaniu, pozostaje Marshall Finest Tobacco (United Tobacco)/VK Tobacco FZE.

W segmencie produktów opatrzonych „Duty Free” lub przeznaczonych na eksport, ale nielegalnie sprzedawanych na Ukrainie, 55% papierosów produkuje Vynnyky Tobacco Factory, a kolejne 44% Marshall Finest Tobacco.

Geograficznie, 68% całkowitego wolumenu nielegalnych produktów tytoniowych koncentruje się w siedmiu regionach Ukrainy: Dniepropietrowsk (18%), Odesa (11%), Charków (10%), Kirowohrad (8%), Lwów (8%), Chmielnicki (7%) oraz regiony Kijów i Kijowski (6%).

„Znowu powiększył się „cień tytoniowy”. W związku z zaktualizowanym BES,” skomentował te wyniki przewodniczący Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Danyło Getmantsev.

Mimo pewnego spadku sprzedaży nielegalnych papierosów poprzez kioski, to właśnie kioski i sklepy pozostają głównymi kanałami sprzedaży, przez które sprzedawanych jest około dwóch trzecich nielegalnych produktów tytoniowych.

Kantar Ukraine prowadzi projekt Monitorowania Nielegalnego Handlu Produktami Tytoniowymi na Ukrainie na bieżąco. Badanie opiera się na zbieraniu i analizie pustych opakowań papierosów, a także rozmowach z palaczami celem ustalenia kanałów dostaw i pochodzenia nielegalnych towarów na rynku krajowym.