Z funkcjonariuszy prawa zatrzymali osobę zwerbowaną przez rosyjskie służby specjalne na etapie przygotowania do zamachu na urzędnika Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) – poinformowała ukraińska Policja Narodowa na swojej stronie internetowej w poniedziałek rano. Podejrzany obecnie jest trzymany w areszcie.
„Rosyjskie służby specjalne zwerbowały 38-letniego mieszkańca Kijowa i obiecały mu nagrodę pieniężną za popełnienie szczególnie poważnego przestępstwa. Oferowano mu 100 000 dolarów za zlikwidowanie jednego z kierowników jednostki strukturalnej HUR Ministerstwa Obrony Ukrainy, z czego 10 000 dolarów zostało przelanych jako zaliczka” – napisano w komunikacie.
Policja Narodowa nie ujawniła nazwiska urzędnika, który był celem planowanego zamachu.
Według źródeł w organach ścigania, którzy rozmawiali z Interfax-Ukraina, zamach był planowany na Andriya Yusova, rzecznika ds. komunikacji strategicznej Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony, wiceprzewodniczącego Sztabu Koordynującego ds. Traktowania Jeńców Wojennych i doradcę szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Śledczy Głównego Wydziału Śledczego Policji Narodowej Ukrainy wszczęli postępowanie karne w sprawie odkrytego spisku. Zwerbowany podejrzany był wcześniej sądzony za przestępstwa majątkowe i miał za zadanie zorganizować zlecenie zabójstwa.
„Oskarżony zdecydował się dokonać przestępstwa za pomocą drona FPV i rozpoczął poszukiwania współsprawcy posiadającego odpowiednie umiejętności w zakresie obsługi bezzałogowych statków powietrznych. Jednak nie udało mu się zrealizować planu… Śledczy Policji Narodowej poinformowali podejrzanego o podejrzenie zgodnie z częścią 2 artykułu 115 Kodeksu Karnego Ukrainy (przygotowanie do zabójstwa z pobudek majątkowych). Artykuł przewiduje karę od 10 do 15 lat pozbawienia wolności lub dożywocie” – poinformowała policja.
Działania śledcze mające na celu identyfikację innych osób zaangażowanych w przygotowanie zamachu trwają. Dochodzenie przedprocesowe trwa.





