Albania i Kosowo przez ostatnie kilkadziesiąt lat miały niezwykle bliskie relacje. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że oba kraje są przeważnie zamieszkane przez Albańczyków, co potwierdzają więzy historyczne.
Stąd tym bardziej zaskakujące jest, że ich niedawno wybrani premierzy, Albania Edi Rama i Kosowo Albin Kurti, mają tak burzliwe relacje. Ich wzajemna niechęć jest jednym z najgorzej skrywanych sekretów w regionie, pomimo faktu, że obaj, przynajmniej nominalnie, pochodzą z partii lewicowych. W swoim artykule w Balkan Insight, Fron Nahzi przygląda się ich rozbieżnym stylom i podejściom.
Czytaj więcej: Sprawiedliwość czy realpolitik? Dwóch premierów, dwa przyszłe scenariusze dla Bałkanów (24 kwietnia 2026)



