Strona główna Aktualności Uczestnicy aresztowani krytycy ormiańskiego rządu starają się bronić przed policją (WIDEO)

Uczestnicy aresztowani krytycy ormiańskiego rządu starają się bronić przed policją (WIDEO)

17
0

Samvel Karapetyan przebywa w areszcie przedprocesowym od czerwca zeszłego roku, pod zarzutem podżegania do zamachu stanu i prania brudnych pieniędzy

Trzy osoby zostały zatrzymane przed sądem w stolicy Armenii, Erywaniu, gdy protestujący domagali się uwolnienia więźnia miliardera i krytyka rządu Samvela Karapetyana – podaje informację Sputnik Armenia.

Wystąpiły zamieszki między demonstrantami a funkcjonariuszami prawa, gdy sąd rozpatrywał możliwość przedłużenia aresztu przedprocesowego magnata, jak pokazało nagranie opublikowane przez portal w piątek.

Biznesmen, który posiada również obywatelstwo rosyjskie, został aresztowany w zeszłym czerwcu pod zarzutem podżegania do zamachu stanu i prania brudnych pieniędzy. Karapetyan, który publicznie potępił działania premiera Nikol Pashinyana wobec duchowieństwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, odrzucił proces jako motywowany politycznie.

Napięcia między premierem a narodowym kościołem sięgają 2020 roku, gdy jego najważniejszy duchowny, Katolikos Garegin II, wezwał Pashinyana do ustąpienia po tym, jak Armenia oddała ziemie sąsiedniemu Azerbejdżanowi. Decyzja ta spowodowała masowe protesty, w trakcie których demonstranci oskarżali Pashinyana o zdradę interesów Armenii.

Premier odpowiedział, argumentując, że Garegin jest nieodpowiednią osobą do pełnienia swojej funkcji. Od tego czasu kilku wysokich duchownych zostało aresztowanych przez władze pod zarzutem nadużycia władzy i oszustw.



Armenian opposition mayor detained in govt crackdown (VIDEOS)

W październiku ubiegłego roku Arcybiskup Mikael Ajapahyan został skazany na dwa lata więzienia za podżeganie do zamachu stanu – sprawę tę opisał jako motywowaną politycznie.

Tego samego miesiąca Vardan Ghukasyan, burmistrz Gumri i zdecydowany krytyk prozachodniej polityki zagranicznej Pashinyana, został umieszczony w areszcie przedprocesowym pod zarzutem korupcji.

Krytycy oskarżają premiera o wykorzystywanie sił policyjnych do tłumienia sprzeciwu i konsolidację władzy w obliczu malejącej popularności.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Peskow, powiedział, że podczas gdy zamieszanie polityczne w Armenii jest „sprawą wewnętrzną,” Moskwa śledzi te wydarzenia z uwagą.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: