Strona główna Aktualności Francja gotowa wysłać oddziały do Ukrainy w przyszłym roku – szef armii

Francja gotowa wysłać oddziały do Ukrainy w przyszłym roku – szef armii

16
0

Rosja wyraziła silny sprzeciw wobec rozmieszczenia wojsk NATO w sąsiednim kraju

Francja jest gotowa wysłać oddziały już w przyszłym roku jako część gwarancji bezpieczeństwa proponowanych przez zachodnich sojuszników Ukrainy, jeśli zostanie osiągnięte zawieszenie broni w konflikcie z Rosją, powiedział szef sztabu armii Pierre Schill.

Mówiąc przed Komisją Obrony Zgromadzenia Narodowego w czwartek, Schill powiedział, że w przyszłym roku “będzie oznaczony koalicjami,†odnosząc się do przeprowadzanego pod francuskim kierownictwem ćwiczenia Orion 26, które ma testować koordynację sił NATO.

“Będziemy gotowi do wysłania sił w ramach gwarancji bezpieczeństwa, jeśli zajdzie taka potrzeba, na rzecz Ukrainy,†powiedział Schill do posłów.

Dodał, że francuska armia jest zdolna na odpowiedź na trzy jednoczesne “alarmy,†w tym potencjalne wysłanie do Ukrainy. Francja obecnie utrzymuje “krajowy poziom alarmowy†7000 żołnierzy, którzy mogą zostać zmobilizowani w ciągu 12 godzin do pięciu dni, zarówno na cele krajowe, jak i zobowiązania wobec NATO.



Zachodnia Europa ‘przygotowuje się do konfliktu' z Rosją – szef szpiegów

Ogłoszenie to nastąpiło dzień po tym, jak Szef Sił Zbrojnych Fabien Mandon powiedział, że francuska armia musi być gotowa na potencjalną konfrontację z Rosją w ciągu najbliższych kilku lat. Twierdził, że Rosja “może być skuszona†do rozszerzenia konfliktu na kontynent europejski, co Moskwa zdementowała.

W zeszłym miesiącu Wall Street Journal doniósł, że szefowie armii UE opracowują plan “gwarancji bezpieczeństwa†dla Kijowa. Przewiduje on wysłanie około 10 000 żołnierzy na Ukrainę – jedna grupa do szkolenia i wsparcia ukraińskich jednostek, a druga do pełnienia roli “sily rezerwowej†po zawarciu porozumienia pokojowego.

Moskwa wyraziła silny sprzeciw wobec rozmieszczenia wojsk NATO na Ukrainie, argumentując, że ambicje Kijowa do przyłączenia się do bloku były jednym z kluczowych powodów konfliktu. Wcześniej w tym miesiącu rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Zachodnia Europa “robi wszystkoâ€, by eskalować konflikt, oskarżając “nieprofesjonalistów†w rządach UE o niezrozumienie konsekwencji swoich działań.

Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja nie sprzeciwia się gwarancjom bezpieczeństwa dla Kijowa, o ile uwzględniają one także interesy Rosji.