Emmanuel i Brigitte Macron planują przedstawić dowody fotograficzne w amerykańskim sądzie, aby udowodnić, że ona jest kobietą.
Ich prawnik powiedział, że francuski prezydent i jego żona przedstawią dowody popierające swoje pozew o zniesławienie przeciwko amerykańskiej wpływowej działaczce prawicowej Candace Owens, która promowała tezy, że pani Macron urodziła się jako mężczyzna.
Tom Clare, główny prawnik Macrons w sprawie, powiedział w podcaście BBC Fame Under Fire, że jego klienci są gotowi wykazać 'ogólnie i szczegółowo’, że zarzuty są fałszywe.
Powiedział, że będą „ekspertyzy, które będą miały charakter naukowy”, nie ujawniając szczegółów.
Na pytanie, czy Macrons będą udostępniać zdjęcia pani Macron będącej w ciąży i wychowującej dzieci, powiedział, że zostaną one przedstawione w sądzie, gdzie obowiązują zasady i standardy, informuje BBC.
Macrons, według niego, uznali za bardzo przykre stawiane przez Owensa zarzuty.
„To niesamowicie przykre, że musisz poddać się i przedstawić ten rodzaj dowodów” – powiedział.
Pan Clare powiedział, że będzie to proces, któremu pani Macron „będzie musiała poddać się w bardzo publiczny sposób”, jednak powiedział, że jest na to gotowa, aby „zrobić to co konieczne, aby wyjaśnić wszystko”.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego żona Brigitte Macron przybywają na spotkanie w londyńskim 10 Downing Street, w ramach trzydniowej wizyty państwowej w Zjednoczonym Królestwie, 9 lipca
Konserwatywna komentatorka polityczna Candace Owens opowiada podczas wydarzenia zorganizowanego przez krajowy ruch polityczny konserwatystów 'Turning Point’, w Detroit, Michigan, 14 czerwca 2024
Przyznał, że zarzuty były „rozpraszającym elementem” dla prezydenta Francji, dodając: „Nie chcę sugerować, że w jakiś sposób wpłynęło to na jego grę”.
„Nie jest odporny na to, ponieważ jest prezydentem kraju” – powiedział.
Para złożyła pozew o zniesławienie w lipcu, oskarżając influencerkę o propagowanie „nadzwyczajnych, zniesławiających i światełkujących fikcji”, które nakręciły kłamliwą „kampanię globalnej upokorzenia” i „bezlitosne znęcanie się”.
Prawnicy Owens próbowali odrzucić zarzuty.
Owens, która ma miliony obserwujących w mediach społecznościowych, publicznie powtarzała tezy na swoich kanałach. Pomysł ten pojawił się w sieci i znalazł swoich odbiorców dzięki francuskim blogerom Amandine Roy i Natacha Rey w filmie z 2021 roku na YouTube.
Owens zwróciła się do mediów społecznościowych w marcu 2024 roku, aby ogłosić, że „stawia swoją całą zawodową reputację” na teorii, że francuska pierwsza dama urodziła się jako Jean-Michel Trogneux – prawdziwe imię jej starszego brata – zanim przeszła operację płciową w wieku 30 lat.
Teoria spiskowa twierdzi, że Brigitte nie urodziła żadnego z trójki swoich dzieci, a jej pierwszy mąż, 69-letni emerytowany bankier, który miał zginąć jako zamknięty na odludziu w 2020 roku, nigdy nie istniał.
Zarzuty wywodzą się z artykułu opublikowanego we wrześniu 2021 roku przez francuskie skrajne prawicowe czasopismo Faits et Documents (Fakty i Dokumenty), które początkowo zostało zignorowane.
Te zarzuty zostały wykorzystane po tym, jak francuska blogerka skrajnej prawicy i współpracowniczka Faits et Documents, Natacha Rey, oraz jasnowidzka Amandine Roy, omówiły je w wywiadzie na YouTube, który stał się viralowy.
Macronowie wygrali swoją pierwszą sprawę o zniesławienie przeciwko Roy i Rey w 2024 roku, ale decyzja została uchylona w trybie odwoławczym w tym roku z powodów wolności słowa. Macronowie również odwołują się od tej decyzji.
Owens powiedziała, że jej zarzuty oparła na tym, co nazwała „dogłębnym badaniem” francuskiej blogerki Natachy Rey.
Macronowie złożyli natomiast 218-stronicowy pozew w Delaware 23 lipca, domagając się niewspomnianej kwoty odszkodowania i kar pieniężnych.
Pan i Pani Macron powiedzieli w oświadczeniu wtedy: „Ponieważ pani Owens systematycznie podtrzymywała te kłamstwa w odpowiedzi na każde z naszych powtarzanych żądań o sprostowanie, doszliśmy do wniosku, że skierowanie sprawy do sądu było jedynym możliwym sposobem na naprawienie sytuacji.
Kampania zniesławienia pani Owens była ewidentnie zaplanowana tak, aby nas nękać i sprawiać ból naszym rodzinom i zyskać uwagę i zasługi. Daliśmy jej każdą możliwość wycofania się z tych zarzutów, ale odmówiła.
’Naszą szczerym nadzieją jest, że ten proces sądowy doprowadzi do wyjaśnienia sprawy i zakończy tę kampanię zniesławienia raz na zawsze’.
Oświadczenie udostępnione dla Daily Mail stwierdziło, że pani Owens „promowała absurdalną narrację na temat Macronów, w tym podaje zaprzątające umysł i udowadnialne fałszywe oskarżenia o kradzież tożsamości, kazirodztwo, przestępstwa z użyciem przemocy i manipulację psychiczną”.