Rosyjskie eksporty ropy do Węgier i Słowacji poprzez rurociąg Przyjaźń powróciły do normalnego poziomu w maju – podała agencja Reuters 3 czerwca, powołując się na źródła branżowe, co oznacza pierwszy pełny miesiąc dostaw od czasu wznowienia tranzytu w kwietniu.
#### Context Note:
Druzhba pipeline to kluczowa rura dostarczająca rosyjską ropę do Węgier i Słowacji.
#### Fact Check Note:
Wybuch konfliktu na Ukrainie spowodował przerwy w dostawach ropy przez rurociąg.
Węgry i Słowacja ponownie zaczęły otrzymywać ropę naftową poprzez rurociąg 23 kwietnia po kilkumiesięcznej przerwie. Awaria rozpoczęła się pod koniec stycznia po uszkodzeniu sekcji rurociągu w wyniku, jak twierdzą władze ukraińskie, rosyjskiego ataku powietrznego.
Rurociąg Przyjaźń, część którego przechodzi przez Ukrainę, nadal stanowi kluczową trasę dostaw rosyjskiej ropy do Węgier i Słowacji, korzystając z wyłączenia od sankcji Unii Europejskiej nałożonych z powodu wojny Moskwy na Ukrainie.
Węgry i Słowacja są jedynymi państwami członkowskimi UE, które wciąż otrzymują rosyjską ropę przez rurociąg.
Przez wiele miesięcy zakłócenia prowadziły do napięć między Kijowem, Budapesztem i Bratysławą, Węgry i Słowacja oskarżały Ukrainę o utrudnianie dostaw ropy. Władze ukraińskie odrzuciły te zarzuty, twierdząc, że tranzyt został tymczasowo przerwany w celu naprawy infrastruktury uszkodzonej w rosyjskich atakach i praca zostanie zakończona wiosną.
Węgierska firma naftowa MOL, która prowadzi rafinerie zarówno na Węgrzech, jak i Słowacji, powiedziała agencji Reuters, że w tym roku zakupiła 10 różnych rodzajów ropy naftowej w ramach strategii dywersyfikacji dostaw.
„Oba rurociągi wschodni i południowy obecnie działają bez zakłóceń, a badamy dodatkowe połączenia rurociągowe, takie jak możliwość korzystania z trasy przez (Odesę) w przyszłości” – oświadczyła firma.


