Ważne zasady:
– NIE tłumacz ani nie usuwaj tagów HTML.
– Tłumacz tylko widoczny tekst pomiędzy tagami.
– Zachowaj dokładne i neutralne znaczenie.
– Zwróć tylko przetłumaczony treść.
– NIE dodawaj wyjaśnień, notatek ani dodatkowego tekstu.
– Dodaj krótkie notatki dotyczące kontekstu i weryfikacji faktów w nawiasach, jeśli jest to konieczne.
TREŚĆ:
Wielka Brytania zaangażuje ukraińskich ekspertów, aby pomóc sojusznikom w krajach Zatoki w zestrzeliwaniu irańskich dronów Shahed, oświadcza premier Keir Starmer. Od czterech lat Kijów cierpi z powodu irańskich dronów Shahed w trakcie wojny Rosji.
Iran od dawna był sojusznikiem Rosji, dostarczając jej drony Shahed, które zabiły tysiące cywilów ukraińskich. Teheran także zrewolucjonizował nowoczesne walki, uczyniając drony głównym środkiem uderzeń na frontach Ukrainy i miastach.
USA i Izrael rozpoczęły ataki na Iran wcześnie 28 lutego, a prezydent USA Donald Trump wezwał Irańczyków do obalenia swojego rządu.
Reżim irański odpowiedział atakami na aktywa USA i kraje w regionie, w których obecne są siły wojskowe USA, w tym Bahrajn, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Irak.
Iran używał nie tylko rakiet balistycznych, ale także dronów Shahed – te same, którymi Rosja atakuje miasta ukraińskie od czterech lat.
„Zgromadzenie ekspertów z Ukrainy i Wielkiej Brytanii”
„I zgromadzimy także ekspertów z Ukrainy razem z naszymi własnymi ekspertami, aby pomóc partnerom w Zatoce w zestrzeleniu irańskich dronów atakujących ich,” twierdził Starmer.
Wielka Brytania także zezwoliła USA na korzystanie z brytyjskich baz wojskowych do „obronnych” ataków na Bliskim Wschodzie.
Zgodnie z oświadczeniem Starmera, decyzja o udzieleniu USA dostępu do baz została podjęta w celu zapewnienia „kolektywnej samoobrony” sojuszników i ochrony życia.
<p<Stwierdził, że USA będzie korzystało z baz w celu specyficznych i ograniczonych operacji obronnych mających na celu przechwycenie irańskich rakiet w pobliżu ich punktów wyjścia.
„Zdecydowaliśmy się zaakceptować tę prośbę”
„Podjęliśmy decyzję o przyjęciu tej prośby w celu zapobieżenia Iranowi odpalaniu rakiet na obszarze, zabijaniu niewinnych cywilów, narażaniu na ryzyko życia Brytyjczyków i atakowaniu krajów, które nie były zaangażowane,” powiedział Starmer.
Warto zauważyć, że podkreślił, iż jego kraj nie bierze udziału w atakach, ale będzie kontynuował operacje obronne w regionie.
„Podjęliśmy decyzję o przyjęciu tej prośby w celu zapobieżenia Iranowi odpalaniu rakiet na obszarze, zabijaniu niewinnych cywilów, narażaniu na ryzyko życia Brytyjczyków i atakowaniu krajów, które nie były zaangażowane,” powiedział Starmer.





