Strona główna Aktualności Ukraina gotowa na „prawdziwe kompromisy”, ale obecne warunki pokoju Rosji to „terroryzm”,...

Ukraina gotowa na „prawdziwe kompromisy”, ale obecne warunki pokoju Rosji to „terroryzm”, mówi Zelenski

25
0

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky powiedział w wywiadzie dla Kyodo News opublikowanym 20 lutego, że Ukraina jest gotowa na „rzeczywiste kompromisy” w rozmowach pokojowych, ale nie zaakceptuje warunków, które podważają jej suwerenność.

Jego słowa padają w czasie trwającego impasu negocjacji z Moskwą, gdzie Rosja utrzymuje maksymalistyczne żądania, w tym wycofanie Ukrainy z Donbasu, postawę, której Kijów odrzucił.

„Jesteśmy gotowi na rzeczywiste kompromisy,” powiedział Zełensky. „Ale nie kompromisy kosztem naszej niezależności i suwerenności. Jesteśmy gotowi na kompromisy w rozmowach z USA.”

Zełensky opisał obecną postawę Ukrainy w sprawie zawieszenia broni jako sam kompromis, wskazując na gotowość Kijowa do negocjacji opartych na istniejących pozycjach frontowych, bez wycofania.

„’Stoimy tam, gdzie stoimy’ to już duży kompromis,” powiedział. „Oni okupowali niemal 20% naszego terytorium, a my jesteśmy gotowi na rozmowy o pokoju teraz na podstawie tegoż zasady.”

Porównał to z pozycją Moskwy, argumentując, że Rosja nie zaoferowała istotnych ustępstw.

„Na co oni są gotowi?” powiedział Zełensky. „Powiedzieli nam: 'Jesteśmy gotowi nie okupować waszych innych regionów.’ Ale to jest terroryzm… 'Jesteśmy gotowi was nie zabić, po prostu oddajcie nam wszystko.'”

„To jest ultimatum,” dodał, podkreślając, że Ukraina jest gotowa rozważać kompromisy — ale tylko te, które chronią jej suwerenność, integralność terytorialną, siły zbrojne i obywateli.

Kwestie terytorialne pozostają centralną przeszkodą w negocjacjach. Waszyngton sugerował alternatywne rozwiązania, w tym wolną strefę ekonomiczną w regionie dotkniętym wojną, chociaż Zełensky zaznaczył, że żadna ze stron nie wykazała silnego poparcia dla tego pomysłu.

Najnowsza runda rozmów 18 lutego również nie przyniosła przełomu w sprawie terytorium, co podkreśla, jak daleko od siebie znajdują się Kijów i Moskwa w sprawie przyszłości okupowanych regionów.

(Kontekst: Negocjacje pokojowe Ukrainy z Rosją. Sprzeczności w stanowiskach obu stron. Kryzys terytorialny.)
(Fact Check: Daty i fakty w artykule są zgodne z opublikowanym wywiadem.)