W Atenach sąd w środę potwierdził wyrok skazujący w procesie ks. Antoniosa Papanikolaou, założyciela schroniska dla dzieci Kivotos tou Kosmou [Ark of the World], zwiększając karę do dziewięciu lat i sześciu miesięcy, prawie podwajając pierwotny wyrok.
Ks. Antonios został uznany winnym ciężkiego uszkodzenia ciała dzieci, podżegania do niebezpiecznego i prostego uszkodzenia ciała oraz podżegania do groźnego zachowania. Sąd uznał także czwórkę jego współpracowników za winnych ciężkiego uszkodzenia ciała, niebezpiecznego uszkodzenia ciała, prostego uszkodzenia ciała, gróźb i narażenia.
Wśród skazanych znajduje się były członek zarządu schroniska, były szef wychowawców oraz były dyrektor placówki w Volos, w Magnezji.
„Podjęta decyzja ma duże znaczenie dla dzieci, które znalazły odwagę i odwagę, by kontynuować skargę, którą złożyły. Wierzę, że również poczują zaufanie, które mogły stracić wobec państwa i systemu ochrony dzieci” – powiedział Panos Christodoulou, dyrektor generalny greckiej sieci NGO dla praw dzieci, dla BIRN.
„Oni dodają, że „błędem jest uogólnianie i zakładanie, że wszystkie organizacje działają w ten sam sposób, w jaki działała ta konkretna organizacja w tamtym czasie”.
Kara więzienia ks. Antoniosa może zostać zamieniona na grzywnę w wysokości 10 euro za każdy dzień wyroku, co oznacza, że musi zapłacić ponad 60 000 euro, aby uniknąć odbywania kary pozbawienia wolności.
Odrzucił on zarzuty. W telewizyjnym wywiadzie 17 lutego, odrzucając oskarżenia, powiedział: „Najważniejsze, co warto powiedzieć, to że prawie wszyscy świadkowie, którzy zeznali, mówili, że kłamali. Mówili o łapówkach, wymieniali nazwiska”.
W pierwszej instancji w listopadzie 2024 r. ks. Antonios został uznany winnym wykorzystywania nieletnich dzieci przebywających w schronisku. Otrzymał on zawieszenie kary do czasu procesu apelacyjnego.
Rząd w listopadzie 2022 r. zastąpił kapłana w schronisku po pierwszych zarzutach dotyczących przemocy, wyzysku i nadużyć seksualnych nieletnich w placówkach.
Media donosiły, że schronisko otrzymało pomoc w ramach wsparcia udzielanego organizacjom w ramach programu wsparcia COVID-19.
Proces to jedna z trzech powiązanych spraw przed sądami. Pozostałe dwie dotyczą przestępstw, nadużyć seksualnych na nieletnich i zarządzania finansami Kivotos Tou Kosmou, donosi agencja informacyjna Athens Macedonia News Agency.






