Ważne zasady:
– NIE tłumacz ani nie usuwaj żadnych tagów HTML.
– Tłumacz tylko widoczny tekst pomiędzy tagami.
– Zachowaj dokładne i neutralne znaczenie.
– Zwróć tylko przetłumaczoną treść.
– NIE dodawaj wyjaśnień, notatek ani dodatkowego tekstu.
– Dodaj krótkie notatki dotyczące Kontekstu i Faktów w języku polskim, jeśli jest to odpowiednie.
TREŚĆ:
Chcesz cieszyć się naszymi wiadomościami bez reklam i płatnych dostępów? Wsparcie naszą pracę poprzez dotację!
Notes from Poland prowadzone jest przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną, non-profitową fundację finansowaną przez datki naszych czytelników. Nie możemy robić tego, co robimy, bez waszego wsparcia.
Ministerstwo rolnictwa zaleciło rządowi zakupienie aktywów francuskiego giganta handlowego Carrefour w Polsce, który planuje opuścić Polskę.
Mogłyby one zostać wykorzystane do stworzenia państwowej sieci sklepów spożywczych, która pomogłaby wyzwać „dominację zagranicznych sieci dyskontowych” i wesprzeć polskich rolników oraz innych producentów – informuje ministerstwo.
MRiRW rekomenduje przejęcie przez KGS sieci sklepów Carrefour#PAPInformacjehttps://t.co/5lYmaTwE9j
— PAP (@PAPinformacje) 28 listopada 2025
Carrefour rozpoczął w tym roku analizę sprzedaży swojej działalności w Polsce, co zainteresowało dużych europejskich konkurentów, w tym Auchan z Francji, Kaufland z Niemiec, Netto z Danii, Silpo z Ukrainy i Żabkę z Polski – informują media.
Ministerstwo rolnictwa mówi, że chce, aby państwowa Grupa Żywnościowa Spółdzielnia (KGS) wzięła udział w licytacji sklepów Carrefoura, która liczy prawie 850 placówek. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez ministerstwo aktywów państwowych, które nadzoruje KGS.
Rekomendacja ministerstwa rolnictwa to pierwszy formalny krok w kierunku stworzenia krajowej sieci handlowej spożywczej wspieranej przez kapitał państwowy. Pomysł ten został wcześniej poruszony w 2020 roku przez rząd partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), lecz nigdy się nie zmaterializował.
Zdaniem ministerstwa, KGS mógłby zapewnić polskim producentom żywności bardziej stabilny rynek i pomóc w stabilizacji cen. Grupa, obecnie skoncentrowana na zaopatrzeniu i przetwarzaniu, zdobyłaby ogólnokrajową obecność detaliczną.
„Kluczowym warunkiem dalszego rozwoju polskiego rolnictwa… jest stworzenie narodowego rynku handlowego” – napisał minister rolnictwa Stefan Krajewski do ministra aktywów państwowych Wojciecha Balczuna
„Jest to szczególnie istotne w obliczu dominacji zagranicznych sieci dyskontowych, która prowadzi do monopolu, i wyzwań wynikających z obecnej sytuacji geopolitycznej” – dodał.
Większość największych sieci supermarketów w Polsce jest własnością zagranicznych firm, takich jak Biedronka (portugalska), Lidl (niemiecka), Kaufland i Auchan.
Krajewski twierdzi, że polska, własnościowa, państwowa sieć detaliczna pomogłaby również w stworzeniu bardziej efektywnego systemu dystrybucji dla polskich rolników i innych producentów.
Gigant handlowy Carrefour z Francji planuje rzekomo sprzedać swoją działalność w Polsce, gdzie jest jednym z największych sprzedawców, posiadającym 923 sklepy.
Firma potwierdza, że rozważa swoje opcje, ale nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji https://t.co/s0nuiFhZQo
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 czerwca 2021
Rekomendacja ministerstwa spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony branży spożywczej i związków zawodowych.
Unia Producentów Przemysłu Mięsnego i Pracodawców (UPEMI) powiedziała, że ogłoszenie „może być jednym z najważniejszych wydarzeń dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego w tym roku” i wyraziła poparcie dla pomysłu, donosi portal Wiadomości Handlowe.
Alfred Bujara, szef krajowego sekretariatu bankowości, handlu i ubezpieczeń w „Solidarności” – największym związku zawodowym w Polsce, również powiedział portalowi Spożywczemu, że propozycja jest „bardzo dobrym pomysłem”, który mógłby pomóc nie tylko rolnikom, ale także małym i średnim przedsiębiorstwom handlowym.
Rząd Polski rozważa uruchomienie sieci państwowych sklepów spożywczych.
To pomogłoby chronić zyski polskich rolników i zapobiec podnoszeniu cen przez innych sprzedawców żywności dla konsumentów, twierdzą dwaj ministrowie https://t.co/bpLhWhhjeg
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 maja 2020
Carrefour prowadzi jedną z największych sieci handlowych w Polsce, z niemal 850 placówkami w sześciu formatach.
Według strony internetowej firmy, w jej portfolio znajduje się ponad 90 hipermarketów i ponad 150 supermarketów, wraz z siedmioma sklepami hurtowo-detalicznymi i zniżkowymi. Większość lokalizacji to mniejsze sklepy, obejmujące ponad 530 sklepów convenience i specjalistycznych na terenie całego kraju.
Carrefour posiada także znaczne aktywa poza swoimi sklepami. W Polsce posiada 45 centrów handlowych, niemal 40 stacji benzynowych i pięć centralnych magazynów wspierających swoje operacje logistyczne.
Sieć rozważa także sprzedaż swoich prawie 460 sklepów w Rumunii, a wśród zainteresowanych nabywców jest największa polska sieć sklepów convenience, Żabka, która niedawno rozszerzyła swoją działalność na Rumunię.
Największa sieć convenience w Polsce, Żabka, otworzyła 100. sklep swojej rumuńskiej marki, Froo, rok po jej uruchomieniu.
„Uczymy się od lokalnych konsumentów i przygotowujemy gruntowne fundamenty dla długotrwałej obecności w Rumunii” – mówi wiceprezes Żabki.https://t.co/0CaZTaVhlB
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 czerwca 2025
Notes from Poland prowadzone jest przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną, non-profitową fundację finansowaną przez datki naszych czytelników. Nie możemy robić tego, co robimy, bez waszego wsparcia.
Kredyt zdjęcia głównego: Carrefour Polska/Materiały prasowe
Alicja Ptak to starszy redaktor w Notes from Poland i dziennikarka multimedialna. Wcześniej pracowała dla Reutera.





