Strona główna Aktualności Polska opozycja polityczna stanie przed sądem oskarżona o naruszenie zakazu pełnienia funkcji

Polska opozycja polityczna stanie przed sądem oskarżona o naruszenie zakazu pełnienia funkcji

36
0

Utrzymaj nasze wiadomości wolne od reklam i płatnych murów, przekazując darowiznę na wsparcie naszej pracy!

Notes from Poland jest prowadzone przez mały zespół redakcyjny i jest publikowane przez niezależną fundację non-profit, która jest finansowana dzięki darowiznom od naszych czytelników. Nie możemy robić tego, co robimy, bez Waszego wsparcia.


Politycy opozycji Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy obaj pełnili funkcje ministra w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości, staną przed sądem po tym, jak prokuratorzy dzisiaj wnieśli przeciwko nim akt oskarżenia. Jeśli zostaną uznani za winnych, mogą grozić im do pięciu lat więzienia.

Są oskarżeni o nielegalne uczestnictwo w posiedzeniach parlamentarnych pomimo zakazu pełnienia funkcji publicznych na skutek wcześniejszych wyroków za nadużycie władzy. Jednak para od dłuższego czasu twierdzi, że te wcześniejsze wyroki były nieważne, ponieważ otrzymali prewencyjne ułaskawienia prezydenckie.

Kamiński i Wąsik zostali w grudniu 2023 r. uznani za winnych nadużywania władzy podczas sprawowania funkcji w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w Polsce. Sąd skazał ich na dwuletnie kary pozbawienia wolności i także zakazał pełnienia funkcji publicznych przez pięć lat.

Mimo to para kontynuowała uczestnictwo w działaniach polskiego parlamentu, za co zostali oskarżeni w kwietniu 2024 r. Przestępstwo polegające na nieprzestrzeganiu nałożonej kary poleca przewiduje karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Następnie Kamiński i Wąsik zostali wybrani do reprezentowania PiS w Parlamencie Europejskim, co przyznało im immunitet prawnym. W kwietniu tego roku Parlament Europejski zatwierdził prośbę prokuratora generalnego Polski o zniesienie ich immunitetu.

Dzisiaj biuro prokuratora rejonowego w Warszawie ogłosiło, że para została oskarżona, co oznacza, że staną przed sądem. Powiedziano, że naruszyli zakaz pełnienia funkcji publicznych, biorąc udział w działaniach parlamentarnych, w tym w głosowaniach i posiedzeniu komisji, w dniach 21 i 28 grudnia 2023 r.

 

Czy mieszkasz w Polsce i polegasz na naszych informacjach, aby być poinformowanym i czuć się związany?

Jeśli czytasz naszą pracę i cenisz jej klarowność, przekaż tutaj darowiznę, aby pozwolić naszemu niezależnemu wydawnictwu medialnemu działać dalej.

 

Jednak Kamiński i Wąsik od dłuższego czasu twierdzili, że wyrok, który otrzymali w grudniu 2023 r., był bezprawny, ponieważ Duda, sojusznik PiS, w 2015 r. ułaskawił ich za przestępstwa popełnione podczas wcześniejszego kierowania CBA.

Ułaskawienie Dud-y zostało wydane po tym, jak para została skazana za nadużycie władzy przez sąd pierwszej instancji, lecz przed tym, jak ich apelacje od tych wyroków zostały wysłuchane.

W 2023 r. Sąd Najwyższy orzekł, że ułaskawienia Dud-y były nieważne, ponieważ zostały wydane przed ostatecznym wyrokiem. Jednak Trybunał Konstytucyjny, organ uważany szeroko za kontrolowany przez PiS, oddzielnie orzekł, że Sąd Najwyższy nie miał upoważnienia do kwestionowania ułaskawień prezydenckich.

W styczniu 2024 r. para została zatrzymana przez policję na Zamku Prezydenckim i przewieziona do więzienia, gdzie spędzili dwa tygodnie, zanim zostali ponownie ułaskawieni przez Dudę.

Kamiński i Wąsik od dłuższego czasu twierdzili, że zarówno poprzednia sprawa przeciwko nim – która zakończyła się skazaniem w grudniu 2023 r. – jak i obecna są politycznie motywowane. Obydwaj mężczyźni potępili dzisiejsze oskarżenie, posługując się takimi argumentami.

“Trudno sobie wyobrazić bardziej polityczne oskarżenia, niż oskarżenie posłów o wykonywanie swoich obowiązków wobec wyborców,†napisał Kamiński na X.

Wąsik natomiast napisał, że on i Kamiński zostali skazani za ściganie korupcji na najwyższych szczeblach władzy i że nadal są celem tych, którzy starają się „rozliczyć się ze sobąâ“.

Od momentu objęcia władzy po PiS w grudniu 2023 r. obecny rząd, szeroka koalicja pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska, uczynił z postawienia byłych urzędników PiS przed sądem za domniemane przestępstwa jednym z jego głównych priorytetów. PiS jednak twierdzi, że te działania są motywowane politycznie.


Notes from Poland jest prowadzone przez mały zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit, która jest finansowana dzięki darowiznom od naszych czytelników. Nie możemy robić tego, co robimy, bez Waszego wsparcia.

Główny kredyt za obraz: MSWiA (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Alicja Ptak to starsza redaktorka w Notes from Poland i dziennikarka multimedialna. Pracowała wcześniej dla Reuters.