Rozmowa o języku ukraińskim w szkołach: język szkolny kontra język codzienny
Język ukraiński już dominuje w procesie edukacyjnym w szkołach Kijowa, ale jeszcze nie stał się w pełni językiem komunikacji nieformalnej między uczniami. Tak wynika z wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas 8-12 przez stały komitet Rady Miejskiej Kijowa ds. Edukacji, Nauki, Młodzieży i Sportu.
Według badania 95% nauczycieli przemawia przeważnie lub wyłącznie po ukraińsku podczas lekcji, co wskazuje na ukraińskojęzyczną naturę formalnego procesu edukacyjnego w stolicy. Jednak sytuacja zmienia się znacząco po dzwonku: 32,3% uczniów komunikuje się przeważnie lub wyłącznie po rosyjsku podczas przerw, a 33,3% robi to w otoczeniu przyjaciół poza szkołą.
Badani uczestnicy nazwali to „efektem przerwy lub dzwonka”, gdzie język ukraiński jest wspierany przez zasady klasowe, ale traci na znaczeniu w komunikacji nieformalnej, podczas przerw czy w życiu codziennym.
W szczególności zwrócono uwagę na problem niespójności językowej wśród dorosłych w szkole. Według prelegentów, niektórzy edukatorzy używają języka ukraińskiego podczas lekcji, ale przełączają się na rosyjski lub format dwujęzyczny podczas komunikacji pozalekcyjnej, co tworzy poczucie podwójnych standardów dla nastolatków.
W trakcie wydarzenia podkreślono również, że młodzież nie odrzuca języka ukraińskiego. W szczególności 57,4% uczniów chciałoby dalej doskonalić swoje umiejętności języka ukraińskiego, a ponad połowa ankietowanych skorzystałaby z darmowych kursów online. Jednocześnie 55,2% uczniów nie jest świadomych istniejących kursów językowych i platform w Kijowie.
Wyniki badania pokazują pozytywną dynamikę: 36,8% uczniów zgłosiło, że niedawno zaczęli używać języka ukraińskiego częściej, a tylko 3,2% stwierdziło, że używa rosyjskiego częściej.




