Strona główna Aktualności Albańscy dziennikarze twierdzą, że przeszkody biurokratyczne mają na celu zniechęcanie do wykopów.

Albańscy dziennikarze twierdzą, że przeszkody biurokratyczne mają na celu zniechęcanie do wykopów.

28
0

W swoich opowieściach Elira Kadriu często potrzebuje informacji od albańskich organów publicznych, ale tak często dziennikarka w albańskiej organizacji pozarządowej Citizens Channel i mediach nie otrzymuje odpowiedzi.
Niektóre odpowiedzi przychodzą miesiąc później, co czyni informacje bezużytecznymi, powiedziała Kadriu BIRN.
„Istnieją instytucje tak zamknięte, że nie można uzyskać odpowiedzi, chyba że złożysz skargę do Komisarza ds. Informacji” – powiedziała, wskazując ministerstwa zdrowia i kultury oraz Gminę Tirana jako szczególnie nieodpowiedzialne.
Kadriu nie jest sama wśród albańskich dziennikarzy podejrzewających, że jest to celowa strategia mająca na celu zniechęcenie ich do grzebania.
W swoim raporcie rocznym na 2025 rok do parlamentu, Komisarz ds. Prawa do Informacji i Ochrony Danych Osobowych Albanii zauważył 10-procentowy spadek liczby wniosków o dostęp do informacji składanych przez dziennikarzy i grupy społeczne w porównaniu z 2024 rokiem.
Komisarz pozytywnie ocenił ten trend, mówiąc, że odzwierciedla „wzmożoną proaktywną transparentność” ze strony władz.
Ale dziennikarze stojący za tym trendem się nie zgadzają. Poprzez ociąganie się, instytucje publiczne czynią cały proces bezcelowym, twierdzą, że coraz więcej dziennikarzy nie ma zamiaru się tym zajmować.