Co najmniej 16 obywateli Kamerunu zginęło walcząc u boku armii rosyjskiej na Ukrainie – przyznały władze w Jaunde, stolicy tego centralnoafrykańskiego kraju.
Przyznanie to, które zostało przekazane do Jaunde przez rosyjskich urzędników i nadane przez kameruńskie media państwowe 6 kwietnia, po raz pierwszy stanowi formalne potwierdzenie zaangażowania obywateli Kamerunu w wojnie Rosja-Ukraina.
Moskwa rekrutuje obcokrajowców z krajów takich jak Nepal, Somalia, Indie i Kuba od początku swej pełnoskalowej inwazji w 2022 r. Choć pełen zakres tych działań rekrutacyjnych jest trudny do zweryfikowania, kwietniowe dochodzenie z 2025 roku rosyjskiej niezależnej platformy Important Stories zidentyfikowało ponad 1 500 zagranicznych żołnierzy z 48 krajów, którzy dołączyli do armii Rosji.
Wojsko Ukrainy wcześniej opublikowało nagrania wideo z 2025 roku dokumentujące dwóch zatrzymanych kameruńskich najemników walczących po stronie Rosji.
Według Reutersa 7 kwietnia kameruńskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym prosi rodzinę zmarłych żołnierzy o kontakt z urzędnikami ministerstwa w Jaunde.
Okoliczności zaangażowania 16 zmarłych żołnierzy w wojnę pozostają niejasne, w tym czy zgłosili się jako najemnicy za wynagrodzeniem dobrowolnie czy zostali zmuszeni do służby wojskowej przebywając w Rosji.
Jaunde i Moskwa utrzymują bliskie stosunki, gdy Rosja stara się wywierać dodatkową wpływ na kontynent afrykański. W 2022 r., po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, oba kraje podpisały umowę o współpracy w dziedzinie obrony i polityki bezpieczeństwa, szkolenia jednostek wojskowych, edukacji, medycyny i topografii.
Minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha powiedział w lutym, że co najmniej 1 780 obywateli różnych krajów afrykańskich walczy po stronie Rosji.
Kamerun oświadczył, że nie wysyła swoich żołnierzy na walkę u boku Rosji na Ukrainie.
Korea Północna pozostaje największym dostawcą zagranicznych oddziałów dla wysiłków wojennych Rosji, wcześniej wysyłając 12 000 żołnierzy, aby wspomóc rosyjską kontrofensywę w obwodzie kurskim.
[Context: Agreement between Cameroon and Russia in defense and security policy.]
[Fact Check: North Korea’s contribution of troops to Russia’s war effort.]





