Strona główna Aktualności Ukraińskie lekcje pola walki sprawiają, że Wielka Brytania wydaje ponad 545 milionów...

Ukraińskie lekcje pola walki sprawiają, że Wielka Brytania wydaje ponad 545 milionów dolarów na hipersoniczne, dalekosiężne bronie w 2026 roku

33
0

Wielka Brytania planuje wydać 400 milionów funtów ($545,4 mln) na hipersoniczne i dalekosiężne uzbrojenie w 2026 roku, korzystając z nauk płynących z wojny Rosji na Ukrainie, ogłosiło brytyjskie Ministerstwo Obrony 13 lutego.

Ogłoszenie to następuje w trakcie otwarcia dorocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium, która odbywa się w dniach 13-15 lutego, z udziałem około 50 przywódców świata i urzędników rządowych, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Aby sprostać nowej erze wzrastających zagrożeń, potrzebujemy twardych sił, silnych sojuszy i pewnej dyplomacji” – powiedział brytyjski sekretarz obrony John Healey.

„Możemy zobaczyć na przykładzie wojny na Ukrainie decydujący wpływ dalekosiężnych broni precyzyjnych, dlatego Wielka Brytania intensyfikuje działania, inwestując ponad 400 milionów funtów ($545,4 mln) w dalekosiężne i hipersoniczne bronie w tym roku” – dodał Healey.

Zaplanowane inwestycje wspomogą także wspólne projekty broni z Francją, Niemcami i Włochami, jak podano w oświadczeniu.

Program Stratus, będący współpracą między Wielką Brytanią, Francją i Włochami, opracowuje nowoczesną rakietę o właściwościach stealth, mającą zastąpić Storm Shadow. Nowa rakieta ma być zdolna „do niszczenia celów o wysokiej wartości, niszczenia okrętów nieprzyjaciela i tłumienia obrony przeciwlotniczej wroga” – jak napisano.

Oddzielnie, wspólny program dalekosiężnej broni między Wielką Brytanią a Niemcami wchodzi w fazę badawczą i skupi się na przyszłych zdolnościach stealth i hipersonicznych.

„Wspólnie z Niemcami, Francją i Włochami dostarczymy najnowocześniejsze bronie, które będą zapewniać bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii i NATO, wzmacniać odstraszanie i budować nową umowę dotyczącą bezpieczeństwa w Europie” – powiedział Healey.

Inwestycje w hipersoniczne bronie w tym roku obejmą także rozwój kluczowych technologii, testy naziemne i lotnicze oraz wsparcie dla szkoleń akademickich, w tym finansowanie studiów podyplomowych, jak wynika z oświadczenia.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii dodało, że nowy krajowo produkowany system Deep Precision Strike, o zasięgu ponad 2000 kilometrów (1240 mil), ma wejść do służby w latach 2030.

Wcześniej Wielka Brytania i inni partnerzy ogłosili około 38 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy po spotkaniu Grupy Kontaktowej Obrony Ukrainy w formacie Ramstein 12 lutego.

Ponad 2,5 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na ukraińskie drony, ponad 500 milionów dolarów na inicjatywę Priorytetowej Listy Potrzeb Ukrainy (PURL), a 2 miliardy dolarów na obronę powietrzną, jak podał minister obrony Ukrainy Mychajło Fedorow.

Ukraina od dłuższego czasu apeluje do swoich partnerów o wsparcie systemów obrony powietrznej, gdyż ataki Rosjan na infrastrukturę energetyczną nasiliły się w ostatnich miesiącach.

Ataki te sprawiły, że Ukraina zmaga się z najpoważniejszym kryzysem energetycznym od rozpoczęcia inwazji na dużą skalę.