Strona główna Aktualności Wojna rosyjsko-ukraińska, dzień 1434: Drony Ukrainy niszczą 820 000 celów

Wojna rosyjsko-ukraińska, dzień 1434: Drony Ukrainy niszczą 820 000 celów

20
0

Wyłączne

Wojsko

„Mamy przewagę”: ukraińska załoga deserów powietrznych zestrzeliła 43 rosyjskie drony w ciągu 72 godzin w pobliżu Pokrowska (WIDEO). Jedna drużyna zniszczyła prawie 95 000 dolarów wartości rosyjskich Maviców.

Polska stała się modelem Europy pod względem rozbudowy militariów. Wojna na Ukrainie ujawniła, dlaczego może to być problemem. Wojna Rosji ewoluowała w coś, czego europejskie armie nie mogą sobie poradzić.

Ministerstwo Obrony Ukrainy nagradza bonusem jednostki dronów na podstawie wyników na polu bitwy. „Ptaki Magyar” zajmują pierwsze miejsce po trafieniu 820 000 celów w 2025 roku.

Rosja wykorzystuje wygaśnięcie traktatu nuklearnego do wywierania presji na USA w celu porzucenia wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie, donosi ISW. Kreml wykorzystuje traktat New START, który ma wygasnąć w lutym 2026 roku, jako przynętę, aby odwrócić uwagę Waszyngtonu od finalizacji porozumienia pokojowego i przekonać administrację Trumpa do ustępstw na rzecz Rosji w sprawie Ukrainy.

Drony teraz stanowią ponad 80% wszystkich ataków na cele wroga, ogłasza Zelenski. Oficjalne dane potwierdzają, że UAVs przejęły artylerię jako główne środki niszczenia sił wroga, sprzętu i pozycji.

Wywiad i technologia

Rosja i Chiny równocześnie rozmieszczają siły rozpoznawcze w pobliżu Japonii i bazy lotniczej USA.

Ukraińskie drony wymusiły zmianę. Rosja teraz płaci więcej za strzał z większej odległości. 1,1 mln sztuk amunicji artyleryjskiej zamówiono. Warianty dalekiego zasięgu mają priorytet w związku z atakami ukraińskich dronów.

Ukraiński RK-3 „Korsar” na bazie KGB na Białorusi budzi pytania o bezpośrednie zaangażowanie w wojnę. Ukraina nigdy nie eksportowała tych rakiet. Teraz są na bazie KGB.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zablokowała 14 000 rosyjskich ataków od 2022 roku. Ponad 3 000 cyberataków trafiło na Ukrainę w 2025 roku, z większością celujących w przedsiębiorstwa energetyczne, transportowe i obronne, zgłosiła Służba Bezpieczeństwa.

Międzynarodowe

Niemcy stawiają 1 milion euro na stół, aby ujawnić podpalaczy z blackoutem Berlina. Publiczność ma czas do 24 lutego, aby przekazać wskazówki dotyczące ataku na początku stycznia, który odciął prąd tysiącom gospodarstw domowych w niemieckiej stolicy, przy czym źródła rządowe mówią, że olbrzymia nagroda sygnalizuje, że śledczy nie mają obecnie żadnych wskazówek dotyczących sprawców.

Ukraina ujawnia swoje główne potrzeby militaria na 2026 rok przed francuską delegacją w Kijowie. Ukraina dostarczyła również swoim przedstawicielom informacje wywiadowcze o planach Rosji na rok 2026.

Polska kampania społeczna dostarcza 230 generatorów do Kijowa, gdy „Ciepło z Polski” zbiera ponad 2 miliony dolarów w 10 dni. Przekazane jednostki przemysłowe mogą zasilać szpitale, szkoły, bloki mieszkalne.

Niemcy mówią, że nie mogą przeznaczyć więcej Patriotów dla Ukrainy – podczas gdy ataki balistyczne Rosji gwałtownie wzrastają. Berlin przekazał ponad jedną trzecią swojej zdolności obronnej powietrznej.

FT: Waszyngton łączy umowę o bezpieczeństwie Ukrainy z wycofaniem Donbasu. Wysoki urzędnik ukraiński powiedział w rozmowie z Financial Times, że Waszyngton „zatrzymuje się za każdym razem, gdy gwarancje bezpieczeństwa mogą być podpisane”.

Słowacja wysyła samochody z generatorami do Czernihowa i Sum po zebraniu ponad 620 000 dolarów w trzy dni.

Humanitarne i społeczne skutki

Ukraińcy wyzwolili Auschwitz w 1945 roku. Ale 70 lat później Rosja zbudowała w Ukraińskich komorach tortur. Holokaust zabił 6 milionów. Wojna Rosji zabija codziennie tysiące ludzi.

Rosja tworzy warunki do katastrofy technogenicznej, ponieważ generatory nie mogą uratować ukraińskich hut stalowych z zaangażowaniem 500 tysięcy osób. 400 000 miejsc pracy, 7,2% PKB, mnożnik ekonomiczny w wysokości 4,17 miliarda dolarów — wszystko zależy od energii, którą Rosja systematycznie niszczy.

Powtarzający się rosyjski atak spowodował „kolosalne” szkody w infrastrukturze energetycznej Odessy.

Rosja atakuje obszary mieszkalne w Odessie, pozostawiając 80% Charkowa bez prądu w nocnych atakach. Rosja przeprowadziła trzyfrontowy atak na infrastrukturę na noc z 26 na 27 stycznia, niszcząc mieszkania w Odessie, gdzie 22 osoby zostały ranne, pogrążając Charków w nagłych przerwach w dostawie prądu, które dotknęły 80% miasta i obwodu oraz raniąc jedną kobietę w Mikołajowie

Przeczytaj naszą wcześniejszą codzienną recenzjętutaj.