Strona główna Aktualności Trump priorytetowy wenezuelski olej ponad życiem więźniów politycznych, mówi matka 2 uwięzionych...

Trump priorytetowy wenezuelski olej ponad życiem więźniów politycznych, mówi matka 2 uwięzionych synów.

75
0

Administracja Donalda Trumpa zagraża życiu setek więźniów politycznych w Wenezueli, nie priorytetyzując ich uwolnienia w planach przejścia dla kraju – twierdzi matka dwóch braci, którzy przebywają w więzieniu i byli torturowani.

Marisela Parra, lat 49, powiedziała, że cieszyło ją schwytanie prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro podczas ataku wojskowego w sobotę przez USA. Jednak administracja USA zachowała strukturę rządzącą, a Parra uważa, że wciąż stanowi to poważne zagrożenie dla osób uwięzionych z przyczyn politycznych.

„Priorytetem w tym przejściu jest ropa i biznes, a dopiero potem mówią o więźniach politycznych” – powiedziała Parra w rozmowie telefonicznej z CBC News.

Wenezuelska organizacja praw człowieka Foro Penal podaje, że obecnie w Wenezueli przebywa ponad 800 więźniów politycznych. Wenezuelski rząd uwolnił 54 więźniów politycznych 1 stycznia 2026 roku, według organizacji.

Sekretarz Stanu USA Marco Rubio ogłosił trójstopniowy plan USA dla Wenezueli w środę, który przewiduje uwolnienie więźniów politycznych w drugiej fazie, po ustabilizowaniu kraju, w tym sprzedaży między 30 a 50 milionów beczek wenezuelskiej ropy.

Wenezuelskim rządem kieruje obecnie Delcy Rodríguez, były wiceprezydent Maduro, który został zaprzysiężony na prezydenta w poniedziałek. Większość głównych graczy w rządzie pozostaje na swoich stanowiskach, włączając brata Rodríguez, Jorge Rodríguez, który jest prezydentem Zgromadzenia Narodowego, ministrem obrony Vladimir Padrino López i ministrem spraw wewnętrznych Diosdado Cabello.

Wszystkie dźwignie władzy, od gałęzi ustawodawczej po sądy i wojsko, nadal są pod kontrolą reżimu.

„Wiemy, że Donald Trump jest biznesmenem i cieszyło mnie, że zabrał głowę [Maduro], ale zostawił raka” – powiedziała Parra, która obecnie przebywa w Kolumbii, ale nie chciała ujawnić swojej dokładnej lokalizacji ze względów bezpieczeństwa.

(Skróty CBC – KPK, należy sprawdzić dokładną datę więźnienia Leandra i kontaktu z nim, a także treść oświadczeń organizacji praw człowieka.)

Osoby, które pracują w kampanii opozycyjnej w Wenezueli cierpią na represyjną politykę reżimu, a władze używają przemocy seksualnej jako tortury w wenezuelskich więzieniach.

(Skrót CBC – PAP, należy zweryfikować liczbę aresztowań po wyborach w 2024 roku, a także liczność aresztowanych członków partii opozycyjnych.)

(Skrót CBC – IPPL, potrzebne jest sprawdzenie stanu zdrowia Leonarda Parra w obliczu aresztowania i tortur.)