Klodian Braho. Zdjęcie: Nensi Bogdani/BIRN.
Klodian Braho został w czwartek wybrany na nowego szefa Specjalnej Prokuratury, SPAK, w procesie, który przyciągnął znaczną uwagę zarówno w kraju, jak i za granicą.
SPAK została utworzona w celu walki z korupcją i zorganizowaną przestępczością w ramach procesu szeroko zakrojonej reformy sądownictwa. Wsparcie ze strony USA i UE sprawiło, że zyskała ona solidną reputację w zakresie ścigania wysokich urzędników i polityków.
Braho znajdzie się w centrum uwagi, ponieważ zastąpi Altina Dumani, który został wybrany na szefa SPAK w grudniu 2022 roku i powszechnie uważany był za prokuratora, który zerwał z kulturą bezkarności w Albanii.
Opowiadając o swoich mocnych i słabych stronach podczas prezentacji, Braho odpowiedział: „Jeśli chodzi o mocną stronę, to wymieniłbym fakt, że mam długie doświadczenie w prowadzeniu śledztw w sprawach kryminalnych związanych z korupcją. Od 2012 roku pracuję głównie i praktycznie wyłącznie nad sprawami korupcyjnymi.”
Braho, mający 43 lata, pracuje jako prokurator od 2007 roku i jest prokuratorem SPAK od 2019 roku, od momentu jej powstania. Był szefem sektora korupcji w ramach SPAK i prowadził śledztwo przeciwko byłemu Wicepremierowi Arbenowi Ahmetajowi.
Mówiąc o swoim życiu jako prokurator, Braho zauważył, że istnieje ciągła potrzeba ostrożności.
„Prokuratorzy nie mogą prowadzić normalnego życia jak wszyscy inni. Nie mówię, że tylko siedzimy w domu, ale istnieją pewne ograniczenia, które musimy szanować, aż do tego stopnia, że nawet gdy idziemy do kawiarni, sprawdzamy, kto nią zarządza” – powiedział.
Albania jest krajem kandydującym do UE, a jej działania mające na celu zwalczanie korupcji są stale w centrum uwagi. Przed głosowaniem na tak istotne stanowisko prokuratorskie, dyplomaci UE i USA wezwali do zapewnienia, aby proces był wolny, sprawiedliwy i niezależny, i także uczestniczyli w głosowaniu w Radzie Prokuratury w czwartek.
Czterej kandydaci ubiegający się byli Braho, Adnan Xholi, Doloreza Musabelliu i Elvin Gokaj. Braho zdobył siedem głosów na 11; Xholi zdobył trzy, a Gokaj jeden.



