Strona główna Aktualności Unikając więzienia, zbrodniarz wojenny z Bośni i Serbii dołącza do inwazji Rosji...

Unikając więzienia, zbrodniarz wojenny z Bośni i Serbii dołącza do inwazji Rosji na Ukrainę.

32
0

Stjepanovic został po raz pierwszy oskarżony o zbrodnie wojenne przez sąd w Bośni w 2009 roku, dwa lata po wydaniu przez władze bośniackie nakazu aresztowania. Sąd Bośni i Hercegowiny oskarżył go o schwytanie, znęcanie się i morderstwo cywilów w Bratunacu.

Jednak dopiero dziewięć lat później Bośnia zdołała postawić mu nowe zarzuty, tym razem za przemoc seksualną, gdy mieszkał w serbskim miasteczku Ljubovija, tuż nad granicą z Bratuncem.

Oba akty oskarżenia zostały następnie połączone, a sprawa została przekazana do Serbii; proces Stjepanovica rozpoczął się w styczniu 2021 roku w Sądzie Wyższym w Belgradzie.

W grudniu 2024 roku w pierwszej instancji Stjepanovic został uznany winnym i skazany na 10 lat więzienia.

Sąd orzekł, że jako członek armii serbskiej Stjepanovic uczestniczył w schwytaniu 14 cywilów bośniackich we wsi Borkovac, niedaleko Bratunacu, w maju 1992 roku, podczas fali brutalnego czyszczenia etnicznego nie-Serbów we wschodniej Bośni. Cywile byli napadani, obrabowywani i zmuszani do ucieczki nad pobliski strumień, gdzie ośmiu zostało zabitych. Sąd stwierdził także, że Stjepanovic zgwałcił 19-letnią kobietę bośniacką na początku kolejnego miesiąca.

Sąd Apelacyjny w Belgradzie potwierdził wyrok w czerwcu tego roku, ale zwiększył jego karę do 13 lat.

Jednak Stjepanovic od dawna zniknął. Ostatnim zarejestrowanym wpisem dotyczącym jego udziału w sądzie był 24 grudnia zeszłego roku, gdy ogłoszono pierwszy wyrok.

W międzyczasie prokuratorzy w Bośni otworzyli nowe śledztwo w sprawie Stjepanova dotyczące zabójstwa sześciu cywilów w Bratuncu podczas wojny. Sprawa została przekazana do Serbii, ale prokuratorzy w Belgradzie odesłali ją z powrotem, twierdząc, że brakowało pewnych dokumentów.

„Po przeanalizowaniu akt sprawy, została ona ponownie przesłana do wymiaru sprawiedliwości w Serbii 16 października 2025 roku z notą, że rzekomo brakująca dokumentacja była już zawarta w akcie sprawy, który wcześniej został przekazany” – powiedział Biuro Prokuratora Bośni i Hercegowiny BIRN.

„’Gra wojenna’”