Strona główna Aktualności Ukraińscy oligarchowie nie płacą 3 miliardów dolarów grzywny w przełomowej sprawie Privatbanku.

Ukraińscy oligarchowie nie płacą 3 miliardów dolarów grzywny w przełomowej sprawie Privatbanku.

49
0

Byli właściciele największego banku na Ukrainie, PrivatBanku, nie uiścili ponad 3 miliardy dolarów szkód i kosztów bankowi po upływie ustalonego przez sąd londyński terminu. Po historycznym orzeczeniu z 10 listopada, w którym notoryczni oligarchowie ukraińscy Ihor Kolomojski i Hennadij Boholjubov dostali dwa tygodnie na dobrowolne uregulowanie należności, PrivatBank poinformował, że do upływu terminu 24 listopada nie dokonali oni żadnych płatności.

Prawie dekadę trwająca sprawa PrivatBanku przeciwko Kolomojskiemu i Boholjubovowi była szeroko postrzegana jako test zaangażowania Ukrainy w walkę z korupcją i budowanie instytucji w okresie po rewolucji Euromajdan. Orzeczenie z 10 listopada w sprawie kary, wydane przez sądy angielskie w celu zabezpieczenia przed potencjalnym wpływem oligarchów na postępowanie sądowe na Ukrainie, spotkało się z ulgą społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy.

PrivatBank, który został upaństwowiony w 2016 roku po odkryciu przez bank centralny Ukrainy dziury w wysokości 5,5 miliarda dolarów w swoich księgach z powodu korupcyjnych pożyczek, teraz spróbuje odzyskać szkody poprzez skonfiskowane w 2017 roku aktywa należące do zamrożonych oligarchów, choć bank przyznał, że wykonanie wyroku będzie „długim i skomplikowanym procesem”.

„Nie było wątpliwości, że nie zapłacą 3 miliardów”, powiedziała Valeria Gontareva, gubernator banku centralnego Ukrainy w latach 2014-2017 i kluczowa postać w sprawie, dla Kyiv Independent 27 listopada.

„Teraz piłka jest po stronie PrivatBanku. Zobaczymy, jak dobrze się przygotowali i czy dobrze wywiązać się ze swojej pracy domowej, aby zająć te aktywa – mieli wystarczająco dużo czasu na to,” dodała.

PrivatBank, którego aktualnie używa ponad 70% Ukraińców, wszczął postępowanie przeciwko Kolomojskiemu w 2017 roku w celu odzyskania środków, w ramach złożonej strategii prawnej o niespotykanej dotąd skali w historii Ukrainy, zaangażowanych jest wielu międzynarodowych i lokalnych prawników oraz innych doradców.

Część tych postępowań obejmowała ogólnoświatowe zamrożenie aktywów należących do Kolomojskiego i Boholjubova o wartości ponad 2,5 miliarda dolarów.

Te zamrożone aktywa będą kluczowym punktem strategii PrivatBanku w celu odzyskania środków, chociaż plan banku jest tajny, według osoby bliskiej sprawie, która dostała anonimowość, aby rozmawiać z Kyiv Independent.

Ta osoba dodała, że choć lokalizacja i zawartość zamrożonych aktywów są dobrze zrozumiane, odzyskanie ich będzie prawdopodobnie trudnym i długotrwałym procesem, wymagającym współpracy z zagranicznymi systemami prawno- -sądowymi i kancelariami prawnymi, gdzie znajdują się aktywa.

„PrivatBank będzie kontynuował wszystkie konieczne kroki, aby zapewnić pełną egzekucję wyroku sądu, w tym poprzez narzędzia odzyskiwania majątku międzynarodowego”, stwierdziło oświadczenie PrivatBanku.

„Bank potwierdza swoje zobowiązanie do zapewnienia sprawiedliwości i odzyskania strat,” dodał.

Nacjonalizacja i ratunek PrivatBanku wypłaciła Ukrainie 5% PKB i była kluczowym punktem szerszej oczyszczania systemu bankowego Ukrainy, który zainicjowała gubernator Gontareva po rewolucji Euromajdan w 2014 roku.

W trakcie postępowania sądowego sąd doszedł do wniosku, że zarówno Kolomojski, jak i Boholjubov nie uczestniczyli w postępowaniu w dobrej wierze i przedstawili „sprawę, która miała na celu wprowadzenie sądu w błąd.