Strona główna Showbiznes Trump i australijski premier podpisują umowę na 8,5 miliarda dolarów w sprawie...

Trump i australijski premier podpisują umowę na 8,5 miliarda dolarów w sprawie minerałów krytycznych w celu przeciwdziałania dominacji Chin w zakresie ziem rzadkich

31
0

Prezydent Donald Trump i australijski premier Anthony Albanese w poniedziałek podpisali umowę dotyczącą ziem rzadkich i minerałów krytycznych, gdy obie alianckie kraje starają się ustabilizować globalne dostawy wobec prób Chin ograniczenia ich kontroli na rynku.
Trump i Albanese spotkali się w Białym Domu na swoim pierwszym szczycie, a Trump powiedział, że umowa została negocjowana przez cztery lub pięć miesięcy przed ogłoszeniem. Albanese powiedział, że to „8,5 miliarda dolarów, które mamy gotowe do realizacji”.
Według Reutersa, zgodnie z kopią umowy dostarczoną przez biuro premiera, oba kraje zgodziły się zainwestować po 1 miliardzie dolarów w ciągu kolejnych sześciu miesięcy w projekty górnicze i przetwórcze oraz ustalić minimalną cenę dla minerałów krytycznych.
„Za około rok będziemy mieli tak dużo minerałów krytycznych i ziem rzadkich, że nie będziesz wiedział, co z nimi zrobić” – powiedział Trump reporterom na spotkaniu.
Jako część umowy Trump i Albanese zgodzili się zmniejszyć uprawnienia dla kopalń, zakładów przetwórczych i związanych operacji w celu zwiększenia produkcji ziem rzadkich i minerałów krytycznych.
Umowa zakłada również współpracę między USA i Australią w zakresie mapowania zasobów geologicznych, recyklingu minerałów oraz działań mających na celu zapobieganie sprzedaży aktywów mineralnych na zasadach bezpieczeństwa narodowego.
Australia jest otwarta na sprzedaż udziałów w swojej planowanej strategicznej rezerwie minerałów krytycznych sojusznikom, w tym Wielkiej Brytanii, zgodnie z raportem Reutersa z zeszłego miesiąca. Ruch ten nastąpi, gdy zachodnie rządy będą chciały zmniejszyć swoją zależność od Chin w zakresie ziem rzadkich i minerałów krytycznych.

(Kontekst: Umowa między USA a Australią dotycząca ziem rzadkich i minerałów krytycznych. Chin nie chcących ograniczać ich dostaw.)